Studija naglašava važnost prevencije infekcije nakon terapije CAR T-ćelijama

Studija naglašava važnost prevencije infekcije nakon terapije CAR T-ćelijama

Istraživači sa Instituta za rak Dana-Farber, u saradnji sa kolegama iz Centra za rak Memorial Sloan Kettering u Njujorku (dr Kai Rejeski) i bolnice LMU u Minhenu, Nemačka (dr Tobias Tik), otkrili su da su infekcije bile glavni pokretač mortaliteta bez recidiva kod pacijenata koji primaju terapiju T-ćelija himernim receptorom antigena (CAR).

Tim je analizirao izveštaje od 7.604 pacijenata u 18 kliničkih ispitivanja i 28 studija iz stvarnog sveta. Infekcije su činile polovinu svih prijavljenih smrtnih slučajeva bez recidiva. Ostali karcinomi bili su drugi najčešći pokretač sa 7,8%. Kardiovaskularni ili respiratorni događaji su bili treći, sa 7,3%. Neželjeni efekti specifični za terapiju CAR T ćelijama, kao što su sindrom oslobađanja citokina i neurotoksičnost, igrali su manju ulogu.

Važno je da su istraživači otkrili da je mortalitet bez recidiva povezan sa entitetom osnovne bolesti i određenim proizvodima CAR T-ćelija, čak i kada se uzmu u obzir ključne karakteristike studije.

Mnogo pažnje je posvećeno rizicima povezanim sa terapijom CAR T-ćelijama i upravljanjem specifičnim neželjenim efektima terapije CAR T-ćelijama, kao što su sindrom oslobađanja citokina i neurotoksičnost. Ova studija otkriva da infekcije igraju ključnu ulogu u smrti koja nije povezana sa recidivom i sugeriše hitnu potrebu za sveobuhvatnim smernicama zasnovanim na dokazima koje informišu o prevenciji i upravljanju infekcijama nakon terapije CAR T-ćelijama.