Smeće jednog ekosistema moglo bi biti blago drugog ekosistema, prema naučnicima koji proučavaju cijanobakterije, poznatije kao plavo-zelene alge.
Cijanobakterije se obično nalaze u slatkim vodama Južne Floride, a neke su sposobne da proizvode razne toksine i štetno cvetanje algi. Takođe ima visok sadržaj gvožđa, za razliku od zemljišta lokalnih useva. U novoj studiji objavljenoj u časopisu Životna sredina, istraživači su otkrili da zapravo mogu da koriste cijanobakterije kao biođubrivo u zemljištima sa nedostatkom gvožđa, pretvarajući ovu ekonomsku i ekološku pretnju u isplativo rešenje za lokalne farmere.
„Cijanobakterije kao biođubrivo nisu korišćene u Južnoj Floridi“, rekao je profesor agroekologije Krishnasvami Jaiachandran. „Prema našim saznanjima, ovo je prva studija koja prikuplja prirodno rastuće cijanobakterije za proizvodnju biođubriva i demonstriranje ekološke, ekološke, ekonomske i poljoprivredne otpornosti.
Jaiachandran, zajedno sa profesorima Zemlje i životne sredine Leonardom Scintoom i Mahadevom Bhatom, postdoktorskim saradnikom Saoli Chanda i Teksaškim univerzitetom A&M-Kingsville (TAMUK), profesorom nauke o tlu Sanku Dattamudi sakupio je gustu mešavinu vode i biomase algi iz jezera Jesup u centralnoj Floridi. Oni su prenamenili sakupljenu kašu cijanobakterija za proizvodnju biođubriva za uzgoj organskog povrća visoke vrednosti — posebno bamije.
Istraživači su koristili uzorke za dvogodišnji eksperiment u FIU-ovim Organic Garden Shade House and Greenhouse. Sprovedena su četiri različita tretmana da bi se procenio učinak biođubriva cijanobakterija u geografskim i suptropskim uslovima Južne Floride.
„Ovo biođubrivo ima 2.000 delova na milion gvožđa što je izvanredan nalaz koji će pomoći poljoprivrednicima i smanjiti troškove uzgoja“, rekao je Jaiachandran. „Jedinstveno otkriće bogatog sadržaja gvožđa je blagoslov za tlo Južne Floride.“
Korišćenje cijanobakterija kao biođubriva može poboljšati kvalitet vode smanjenjem oticanja hranljivih materija u sisteme površinske vode. Takođe povećava nivoe organske materije u poroznom krečnjačkom zemljištu poboljšavajući agregaciju i stabilnost zemljišta. Za poljoprivrednike, zamena sintetičkih biođubriva sa cijanobakterijama može im uštedeti do 15% u troškovima proizvodnje bez ikakvog gubitka useva omogućavajući farmerima da ostanu konkurentni.