Tim stručnjaka za infektivne i inflamatorne bolesti povezanih sa nekoliko institucija u Francuskoj izveštava da su žene podložnije autoimunim bolestima, kao što je lupus, zbog neuspešne inaktivacije X-hromozoma.
U svojoj studiji objavljenoj u časopisu Science Advances, grupa je izbacila jedan od gena uključenih u inaktivaciju X hromozoma kod test miševa da bi proučavala teoriju.
Prethodna istraživanja su pokazala da su ženke sisara, uključujući ljude, podložnije razvoju autoimunih bolesti nego mužjaci. Zašto je to tako, nije jasno. U ovoj novoj studiji, istraživački tim je sumnjao da to mora da ima veze sa ženama koje imaju dva X hromozoma, dok muškarci imaju X i I hromozome.
Prethodno istraživanje je pokazalo da kako se ženski embrioni razvijaju u materici, većina gena prisutnih na jednom od njihovih X hromozoma se isključuje, sprečavajući dvostruku dozu proteina proizvedenih ekspresijom gena — proces poznat kao X-inaktivacija.
Istraživački tim je sumnjao da se neki od inaktiviranih gena mogu ponovo aktivirati kako žene stare, što ih čini podložnijim autoimunim bolestima. Da bi otkrili da li je to možda slučaj, oni su nokautirali jedan od gena odgovornih za inaktivaciju X kod ženki test miševa.
Kada su miševi sazreli, istraživači su otkrili da u početku nije bilo razlike između normalnih i napravljenih miševa. Ali kako su miševi starili, mnogi od njih su počeli da razvijaju velike slezine, jedan od glavnih simptoma povezanih sa lupusom.
Istraživači su takođe otkrili da su se višestruki geni na inaktiviranom X hromozomu reaktivirali kod miševa koji su napravljeni od inženjeringa kako su starili. Ti geni su, primećuju, ranije bili povezani sa imunološkim sistemom.
Prema istraživačima, studija pomaže da se objasni zašto su ženke sisara podložnije razvoju autoimune bolesti. Oni takođe sugerišu da njihovi nalazi mogu dovesti do razvoja terapija za sprečavanje reaktivacije kopija X hromozoma, čime se smanjuje rizik od razvoja takvih bolesti.