Studija matičnih ćelija baca novo svetlo na to kako se formira ljudski embrion

Studija matičnih ćelija baca novo svetlo na to kako se formira ljudski embrion

Nova studija koja koristi modele zasnovane na matičnim ćelijama bacila je novo svetlo na to kako ljudski embrion počinje da se razvija, što bi jednog dana moglo da koristi razvoju lečenja plodnosti.

Studija koju je vodio Institut za žive sisteme Univerziteta u Ekseteru otkrila je kako rane ćelije embriona odlučuju između doprinosa fetusu ili potporne žumančane kese. Rad je naslovljen „Naivni modeli zasnovani na pluripotentnim matičnim ćelijama obuhvataju specifikaciju ljudskog hipoblasta zavisnu od FGF“ i objavljen je u Cell Stem Cell.

Razumevanje ove odluke je važno jer je žumančana kesa neophodna za kasniji razvoj u materici. Stvaranje pravog broja ćelija koje formiraju žumančanu kesu može biti kritično za lečenje neplodnosti korišćenjem in vitro oplođenih (IVF) embriona.

Samo ograničena istraživanja mogu se sprovesti direktno na ljudskim embrionima. Istraživački tim, koji je uključivao Univerzitet u Edinburgu, je stoga koristio naivne matične ćelije koje su u stanju da naprave sve tipove ćelija i strukture ranog embriona. Dizajnirali su modele matičnih ćelija za proučavanje formiranja osnivača žumančane kese, zvanih hipoblast.

Ključno otkriće je precizno određivanje kritičnog signala koji deluje tokom kratkog vremenskog perioda, manjeg od jednog dana, da pokrene ćelije da postanu hipoblast. Signal je protein koji se zove faktor rasta fibroblasta koji se stvara unutar embriona. Prethodne studije su propustile važnost ovog signala u ljudskim embrionima. Nova otkrića pokazuju da su početni procesi koji formiraju embrion i njegova potporna tkiva slični za ljude i druge sisare.

Vodeći autor dr Ge Guo, sa Instituta za životni sistem Univerziteta u Ekseteru, rekao je: „Naši nalazi pružaju uvid u to kako se prave proporcije različitih tipova ćelija formiraju u ranom ljudskom embrionu. Nadamo se da će naše istraživanje koristiti tretmanu neplodnosti u budućnosti. “

Profesor Ostin Smit, direktor Instituta za žive sisteme Univerziteta u Ekseteru, rekao je: „Ova studija pokazuje moć modela zasnovanih na matičnim ćelijama za otkrivanje kako ljudski embrion počinje da se razvija. Ovo označava značajnu prekretnicu u istraživanju matičnih ćelija i embriona modela, pružajući okvir za buduća istraživanja ranog razvoja ljudskog embriona.“

Rad je ostvaren u saradnji sa profesoricom Jennifer Nichols sa Univerziteta u Edinburgu.