Studija istražuje zašto republikanci češće reaguju na političku polarizaciju širenjem dezinformacija

Studija istražuje zašto republikanci češće reaguju na političku polarizaciju širenjem dezinformacija

straživači sa Univerziteta Kalifornija-Irvine otkrili su da republikanci u većoj meri šire dezinformacije u politički polarizovanim situacijama nego demokrate. Studija, koja će biti objavljena u časopisu Journal of Marketing, istražuje razloge ovog ponašanja i njegove posledice na društvo i demokratiju.

Prema autorima studije, Ksiajing Žuu i Korneliji Pehman, republikanci su spremniji da prenesu dezinformacije kako bi postigli političku dominaciju, čak i kada su svesni da je sadržaj možda lažan. Nasuprot tome, demokrate više cene vrednosti poput jednakosti i inkluzije, zbog čega manje učestvuju u širenju dezinformacija.

Studija uključuje analize izjava javnih ličnosti, ankete o političkim dezinformacijama na društvenim mrežama i govore predsednika SAD tokom skoro jednog veka. Nalazi ukazuju da politička polarizacija značajno utiče na spremnost republikanaca da šire partijske dezinformacije, dok demokrate ostaju manje pogođene ovim fenomenom.

Autori upozoravaju na štetne posledice ovakvog ponašanja, uključujući smanjenje poverenja u demokratske institucije i procese. Studija predlaže edukaciju građana i promovisanje medijske pismenosti kao ključne korake u borbi protiv političkih dezinformacija.