Studija istražuje uticaj arktičkog hladnog vazduha na unos ugljen-dioksida u Istočno more

Studija istražuje uticaj arktičkog hladnog vazduha na unos ugljen-dioksida u Istočno more

Nedavna hladnoća gurnula je Južnu Koreju u duboko smrzavanje, što je rezultiralo zatvaranjem 247 nacionalnih parkova, otkazivanjem 14 domaćih letova i ukidanjem 107 putovanja brodom za krstarenje. Dok je hladnoća donela olakšanje jer je značajno smanjila rasprostranjenost čestica koje zaklanjaju našu okolinu, nedavna studija ukazuje da, osim što smanjuje čestice, značajno doprinosi povećanom unosu ugljen-dioksida u Istočno more.

Prema istraživanju koje je sproveo tim istraživača, uključujući profesora Kitacka Leea sa Odseka za nauku o životnoj sredini i inženjering na Pohang univerzitetu za nauku i tehnologiju (POSTECH) i profesora Tongsup Leea i So-Iun Kim sa Odseka za okeanografiju na Nacionalnom univerzitetu Pusan , hladna atmosfera na Arktiku utiče na apsorpciju ugljen-dioksida u Istočnom moru.

Istraživački tim je istraživao korelaciju između površinske cirkulacije Istočnog mora i njegovog kapaciteta apsorpcije ugljen-dioksida, izvlačeći uvide iz posmatranja iz 1992, 1999, 2007. i 2019. godine. Tokom početnog perioda (1992-1999), okean je apsorbovao 20 miliona tona ugljen-dioksida godišnje.

U narednom periodu (1999-2007) ova količina se smanjila na ispod 10 miliona tona godišnje. Međutim, u poslednjem periodu (2007-2019), unos ugljen-dioksida je porastao na 30 miliona tona godišnje.

Tim je primetio da je na unutrašnju cirkulaciju duž istočne obale unutar Istočnog mora uticao arktički hladni talas. Hladan vazduh sa Arktika infiltrira se u Istočno more, uzrokujući da površinska voda, opterećena ugljen-dioksidom, postaje gušća. Ovaj proces izaziva vertikalnu ventilaciju dok se voda spušta u srednje i duboke slojeve okeana.

Shodno tome, pojačano spuštanje hladnog vazduha sa Arktika jača unutrašnju cirkulaciju, što dovodi do povećanog unosa ugljen-dioksida u Istočno more.

Profesor Kitack Lee, koji je vodio istraživanje, rekao je: „Okeani predstavljaju ogroman rezervoar ugljen-dioksida i nude siguran i održiv put za ublažavanje nivoa ugljen-dioksida u atmosferi. Od ključnog je značaja da se predvidi kapacitet globalnog okeana za uklanjanje ugljenika dok se krećemo buduće klimatske promene i identifikuju odgovarajuće metode za iskorištavanje ovog potencijala.“

U srodnom razvoju, ranije istraživanje tima otkrilo je kako okean apsorbuje ugljen-dioksid. Otprilike polovina ugljen-dioksida koji nastaje ljudskim aktivnostima ostaje u atmosferi, dok druga polovina ulazi u morske i kopnene ekosisteme. Sa sadržajem ugljenika 400.000 puta većim od atmosferskog, okeani predstavljaju ogroman i obećavajući potencijal za skladištenje ugljen-dioksida.