Studija istražuje koliko često deca sa dijagnozom gripa doživljavaju ozbiljne neuropsihijatrijske neželjene efekte

Studija istražuje koliko često deca sa dijagnozom gripa doživljavaju ozbiljne neuropsihijatrijske neželjene efekte

Dok je incidencija neuropsihijatrijskih događaja povezanih sa gripom kod dece u Sjedinjenim Državama nepoznata, kontroverza oko upotrebe uobičajenih antivirusnih lekova koji se obično primenjuju za lečenje gripa kod dece izazvala je zabrinutost među roditeljima i medicinskim radnicima.

Dilema oko toga da li tretman izaziva neuropsihijatrijske događaje ili je sama infekcija krivac, navela je grupu pedijatrijskih istraživača u dečjoj bolnici Monro Carell Jr. u Vanderbiltu da prouče ovo pitanje.

„Populaciona učestalost ozbiljnih neuropsihijatrijskih događaja kod dece povezanih sa gripom“, objavljena u JAMA Pediatrics, ispituje koliko često deca sa dijagnozom gripa doživljavaju ozbiljne neuropsihijatrijske neželjene efekte.

„Mi smo među prvima koji su kvantifikovali ove ozbiljne događaje u pedijatrijskoj populaciji u Sjedinjenim Državama“, rekao je glavni istraživač Džejms Antun, MD, Ph.D., MPH, docent za pedijatriju i bolničku medicinu na Monroe Carell. „Znali smo da su se neki od neuroloških događaja dogodili, ali nismo znali koliko često i kod koga.“

„Naša studija je kvantifikovala broj pedijatrijskih neuropsihijatrijskih događaja, opisala za koja je deca veća verovatnoća da će doživeti te događaje i pokazala da se ovi događaji javljaju i kod dece koja su lečena i kod dece koja nisu lečena antivirusnim lekovima. Tekuće studije će nam pomoći da procenimo da li je upotreba antivirusnih lekova protiv gripa povezana sa rizikom od neuropsihijatrijskih događaja kod dece“, rekao je Antoon.

„Ova studija naglašava važnost razumevanja učestalosti i konteksta u kojima se dešavaju neuropsihijatrijski događaji… posebno među malom decom i decom sa osnovnim stanjima koja su takođe pod visokim rizikom od komplikacija gripa“, rekao je stariji autor Carlos Grijalva, MD, MPH, profesor zdravstvene politike i biomedicinske informatike na Univerzitetskom medicinskom centru Vanderbilt.

Prema studiji, oseltamivir, poznat kao Tamiflu, ima crnu kutiju koja upozorava na neuropsihijatrijske neželjene efekte. Prethodne studije su bile pomešane o tome da li upotreba Tamiflua uzrokuje ove događaje.

„Ovaj potencijalni neželjeni efekat postaje naslovne strane svake sezone gripa i često je zabrinut za roditelje i pružaoce usluga, koji procenjuju rizik od ovih događaja kada donose odluku o lečenju antivirusnim lekovima“, rekao je Anton. „Naši nalazi pokazuju da sama infekcija gripom može biti povezana sa neuropsihijatrijskim događajima i to bi trebalo da bude deo razgovora prilikom savetovanja porodica.

U retrospektivnoj kohortnoj studiji, istraživači su koristili bazu podataka Tennessee Medicaid da identifikuju decu uzrasta 5-17 godina sa ambulantnom dijagnozom gripa tokom 2016-2020.

Ukupno je obuhvaćeno 156.661 dijagnoza gripa. Nalazi su pokazali da su stope bile veće među adolescentima, kod onih sa faktorima rizika za komplikacije gripa i bile su 10 do 100 puta veće kod dece sa neurološkim i psihijatrijskim poremećajima.

Neurološki događaji uključuju napade, encefalitis, izmenjen mentalni status, ataksiju/poremećaje kretanja, promene vida, vrtoglavicu i glavobolju. Psihijatrijski događaji se sastoje od ubistava, suicida, ponašanja samopovređivanja, poremećaja raspoloženja i psihoza/halucinacija).

„Srećom, najozbiljniji događaji, kao što su samoubilačko ponašanje i samopovređivanje, kao i encefalitis, bili su retki“, rekao je kolega istraživač Derek Vilijams, MD, MPH, šef Odeljenja za bolničku medicinu u Monro Karelu. „Ipak, svaki od ovih događaja je zabrinjavajući, bez obzira na težinu. Takođe je verovatno da bi mnoge od ovih komplikacija mogle da se izbegnu vakcinacijom protiv gripa.“