Studija istražuje efekte sunca na mikrobiom kože

Studija istražuje efekte sunca na mikrobiom kože

Uticaj sunčevog zračenja na kožu je odavno shvaćen, ali šta je sa efektima UV zračenja na skriveni svet naše kože – njen mikrobiom?

Članak u časopisu Fotohemija i fotobiologija bavio se postojećim znanjem o uticaju sunčevog zračenja na mikrobiom kože i predložio inovativne metode zaštite od sunca koje čuvaju i integritet kože i ravnotežu mikrobioma.

Stručnjaci su ponudili uvid u nove proizvode za zaštitu od sunca dizajnirane da štite kožu i ublaže efekte sunčevog zračenja na mikrobiom kože. Izloženost sunčevom zračenju može promeniti sastav mikrobioma, potencijalno dovesti do disbioze (neravnoteže u mikrobiomu), ugrožene funkcije barijere kože i aktivacije imunog sistema.

Trenutne metode zaštite od sunca uglavnom zanemaruju razmatranja mikrobioma. Prilagođeni proizvodi za zaštitu od sunca koji daju prioritet zdravlju kože i mikrobioma mogu ponuditi poboljšanu odbranu od stanja kože izazvanih sunčevim zračenjem.

Ključni nalazi uključuju:

  • Uključivanje topikalnih krema za sunčanje sa svojstvima formiranja filma ne samo da pruža efikasnu zaštitu od sunca, već i poboljšava barijeru kože, potencijalno pomažući u očuvanju zdravog mikrobioma smanjujući prodiranje štetnog UV zračenja i stresora iz okoline.
  • Novi proizvodi za zaštitu od sunca koji sadrže prebiotike, probiotike i druge korisne sastojke mogu potencijalno pomoći u zaštiti mikrobiote kože od oštećenja izazvanih UV zračenjem i pomoći u ograničavanju imunosupresije domaćina izazvane izloženostima iz okoline.
  • Postoje dokazi da UV zračenje uništava supstance kao što su porfirini, koje se apsorbuju u dugom UVA opsegu i posebno u vidljivom spektru, a koje proizvode različiti mikroorganizmi uključujući kožne komenzale Cutibacterium acnes i Pseudomonas aeruginosa. Dakle, UV zračenje može uticati na sastav mikrobioma kože, dovodeći do disbioze i promene kožne barijere.

Obezbeđuje
Američko društvo za fotobiologiju

Istražite dalje