Uticaj sunčevog zračenja na kožu je odavno shvaćen, ali šta je sa efektima UV zračenja na skriveni svet naše kože – njen mikrobiom?
Članak u časopisu Fotohemija i fotobiologija bavio se postojećim znanjem o uticaju sunčevog zračenja na mikrobiom kože i predložio inovativne metode zaštite od sunca koje čuvaju i integritet kože i ravnotežu mikrobioma.
Stručnjaci su ponudili uvid u nove proizvode za zaštitu od sunca dizajnirane da štite kožu i ublaže efekte sunčevog zračenja na mikrobiom kože. Izloženost sunčevom zračenju može promeniti sastav mikrobioma, potencijalno dovesti do disbioze (neravnoteže u mikrobiomu), ugrožene funkcije barijere kože i aktivacije imunog sistema.
Trenutne metode zaštite od sunca uglavnom zanemaruju razmatranja mikrobioma. Prilagođeni proizvodi za zaštitu od sunca koji daju prioritet zdravlju kože i mikrobioma mogu ponuditi poboljšanu odbranu od stanja kože izazvanih sunčevim zračenjem.
Ključni nalazi uključuju:
- Uključivanje topikalnih krema za sunčanje sa svojstvima formiranja filma ne samo da pruža efikasnu zaštitu od sunca, već i poboljšava barijeru kože, potencijalno pomažući u očuvanju zdravog mikrobioma smanjujući prodiranje štetnog UV zračenja i stresora iz okoline.
- Novi proizvodi za zaštitu od sunca koji sadrže prebiotike, probiotike i druge korisne sastojke mogu potencijalno pomoći u zaštiti mikrobiote kože od oštećenja izazvanih UV zračenjem i pomoći u ograničavanju imunosupresije domaćina izazvane izloženostima iz okoline.
- Postoje dokazi da UV zračenje uništava supstance kao što su porfirini, koje se apsorbuju u dugom UVA opsegu i posebno u vidljivom spektru, a koje proizvode različiti mikroorganizmi uključujući kožne komenzale Cutibacterium acnes i Pseudomonas aeruginosa. Dakle, UV zračenje može uticati na sastav mikrobioma kože, dovodeći do disbioze i promene kožne barijere.
Obezbeđuje
Američko društvo za fotobiologiju
Istražite dalje