Studija istražuje efekte meditacije na upotrebu društvenih medija

Studija istražuje efekte meditacije na upotrebu društvenih medija

Može li meditacija da promeni način na koji radite na mreži? Istraživači Univerziteta u Oklandu analizirali su više od 60.000 postova na Tviteru u pokušaju da saznaju.

Korisnici Tvitera koji su završili 60-dnevni izazov onlajn posredovanja imali su veće šanse da objavljuju pozitivne originalne tvitove, prema studiji Univerziteta u Oklandu, koja je jedna od prvih koja je pratila promene ponašanja u stvarnom svetu u grupi korisnika Tvitera pre, tokom i nakon pokušaja izazova pažnje.

Istraživač poslovne škole Šohil Kišor bio je inspirisan da istraži da li, i kako, kontemplativna praksa kao što je svesnost može uticati na ponašanje na mreži nakon što je video objavu na Tviteru (sada Ks) od strane influensera koji najavljuje 60-dnevni izazov meditacije.

Istraživači su anonimizirali tvitove učesnika izazova meditacije i onih koji su nameravali da završe ili preduzmu izazov, ali ga nisu ispunili. Oni su analizirali šestomesečni prozor podataka za svakog korisnika nezavisno. Ovo je zatim kombinovano u jedan skup podataka sa šest različitih perioda. Nalazi su objavljeni u Australijskom marketinškom žurnalu.

Kišor i kolege istraživači Sanghjub Džon Li (UoA) i Ejmi Erman (AUT) otkrili su da su oni koji su završili 60-dnevni izazov onlajn meditacije, u kojem su meditirali 60 minuta dnevno, pokazali porast u objavljivanju originalnih tvitova u poređenju sa retvitovima. Originalni tvitovi su postovi koje kreira pojedinačni korisnik, dok retvitovi uključuju ponovno deljenje sadržaja koji su generisali drugi korisnici.

„Otkrili smo da su objavljivali više sadržaja u celini, originalniji sadržaj u poređenju sa retvitovima, i da su tvitovi koje su kreirali bili pozitivnije prirode od njihovih kolega koji nisu završili izazov.

Kišor kaže da studija pokazuje da pažljivost može biti posebno pogodna za stvaranje originalnog sadržaja.

„Mi tvrdimo da ako potrošači praktikuju pažljivost, oni se potpunije angažuju u onlajn aktivnostima koje zahtevaju kreativnost i kreaciju, što znači da je veća verovatnoća da će objaviti originalni sadržaj, a ne da jednostavno retvituju informacije koje su kreirali drugi.

Nalazi studije takođe pokazuju da su korisnici Tvitera koji su završili izazov posredovanja, u poređenju sa onima koji to nisu, pokazali više pozitivnih emocija u originalnim tvitovima.

Što se tiče retvitova, korisnici koji su završili izazov meditacije pokazali su manje pozitivnih reakcija od nekompletne grupe.

U međuvremenu, korisnici koji su završili izazov takođe su pokazali više nivoe angažovanja u smislu odgovora i dužine tvitova od onih koji nisu.

„Kada sam video post o ovom izazovu na mreži, bio sam zaista radoznao da li bi 60 dana meditacije od 60 minuta dnevno zaista nešto promenilo“, kaže Kišor.

„Postoji mnogo istraživanja o svesnosti u smislu istraživanja efekata meditacije na pozitivnost, ali želeli smo da istražimo da li to može dovesti do bilo kakve opipljive promene, a naši nalazi pokazuju da se odnos pojedinca sa tehnologijom može razvijati tokom vremena kada se angažuje redovno u meditaciji“.