Studija ispituje ulogu urbane poljoprivrede u politici veza između hrane, energije i vode

Studija ispituje ulogu urbane poljoprivrede u politici veza između hrane, energije i vode

Novi rad u oblasti pejzažnog i urbanističkog planiranja ispituje politike za unapređenje urbane poljoprivrede koje se bave neksusom hrana-energija-voda (FEV), složenim odnosima između tokova hrane, energije i vode u gradovima.

Kako urbana poljoprivreda postaje sve zastupljenija, uspostavljene su politike koje regulišu i podržavaju ovu praksu. U ovoj studiji, istraživački tim koji uključuje vanrednog profesora Nevina Cohena i pomoćnog docenta Rositsa T. Ilieva karakteriše postojeće NEKOLIKO neksus politike zasnovane na podacima o politikama iz pet gradova studija slučaja u Evropi i SAD kako bi analizirao njihov odnos sa urbanom poljoprivredom i identifikovao politiku tipovi koji podržavaju resursno efikasne prakse.

Istraživači su otkrili da uprkos opsežnim dokazima o važnosti međusobne povezanosti između resursa, urbane politike retko razmatraju hranu, energiju i vodu zajedno, uglavnom zbog izolovanih tela za donošenje odluka koja vode ka podeljenim politikama.

Analiza podataka o politici iz Dortmunda, Gorzova Velikopoljskog, Londona, Nanta i Njujorka pokazala je da se broj, vrsta i stepen podrške politikama vezanih za neksus razlikuju među gradovima. Većina politika urbane poljoprivrede se sprovodi na lokalnom nivou, a nekoliko njih je uključilo sve elemente neksusa.

Međutim, mnoge politike veza indirektno uključuju urbanu poljoprivredu, kao što je politika u Njujorku koja zahteva da nove zgrade, ili one koje su podvrgnute velikom renoviranju, imaju krovove pokrivene ili solarnim panelima ili sistemom zelenih krovova. Ova uredba istovremeno se bavi upravljanjem atmosferskim vodama, očuvanjem energije i mogućnostima za proizvodnju hrane na krovu gde je to prikladno.

„Studija pokazuje da kreatori urbane politike treba da razmotre vezu FEV kako bi promovisali efikasnost resursa i održivost dok pokušavaju da podrže i prošire urbane farme i društvene bašte“, kaže dr Koen.

„Naš rad naglašava važnost uporednih istraživanja među zemljama s obzirom na globalnu prirodu klimatskih izazova koji utiču na lokalne zajednice“, naglašava dr Ilieva. „Ističući pionirske strategije urbane poljoprivrede u okviru opštinskih politika hrane-energija-voda širom sveta, možemo pomoći kreatorima politike da iskoriste moć novih i postojećih javnih politika za rešavanje ovih međusobno povezanih pitanja u tandemu.“