U studiji objavljenoj u Nature Communications, naučnici su napravili značajan napredak u razumevanju složene interakcije između imunog sistema i metabolizma raka u lečenju raka dojke. Istraživanje nudi nove uvide u to kako se imunološko stanje i metabolizam raka razvijaju tokom neoadjuvantne hemoterapije (NAC).
Studija je koristila proteomiku, genomiku, transkriptomiku i histopatologiju za analizu uzoraka tumorskog tkiva pacijenata sa rakom dojke pre, tokom i posle NAC-a.
„Koristili smo višestruke ‘omične’ analize da bismo ispitali metaboličko reprogramiranje unutar tumorskog mikrookruženja (TME) kod raka dojke i proučavali da li i kako evoluira tokom neoadjuvantne hemoterapije.
„Identifikovali smo ciljane ranjivosti imunometabolizma sa potencijalom da se iskoriste u strategijama kombinovanja imunoterapije“, kaže Theodoros Foukakis, istraživač na Odeljenju za onkologiju-patologiju, Karolinska institut, koji je vodio studiju.
Istraživači su otkrili da su promene u imunološkom stanju, metabolički proteini tumora i ekspresija gena tumorskih ćelija povezani sa odgovorom na lečenje. Potencijalni pokretači imunometabolizma su identifikovani i potvrđeni in vitro, što sugeriše da bi se ciljani metabolizam tumora mogao koristiti za imunomodulaciju.
Nalazi podvlače potencijal ciljanja metabolizma tumora kako bi se poboljšala efikasnost imunoterapije. Razumevanjem dinamičkog odnosa između metaboličkih stanja tumora i mikrookruženja tumora, mogu se pojaviti novi prognostički biomarkeri i terapijski ciljevi, otvarajući put preciznoj medicini u lečenju raka dojke.
Ova studija ne samo da baca svetlo na zamršeni ekosistem raka dojke, već i otvara vrata novim strategijama lečenja koje bi mogle značajno poboljšati ishode pacijenata. Ovaj pristup karakterizaciji genomskog i proteomskog pejzaža raka dojke predstavlja obećavajući pravac za buduća istraživanja i terapiju raka.