Za osobe sa depresijom, najčešći uzroci hospitalizacije su endokrine, muskuloskeletne i vaskularne bolesti, prema studiji objavljenoj na internetu 3. maja u JAMA Psychiatry.
Philipp Frank, Ph.D., sa Univerzitetskog koledža u Londonu, i kolege su ispitali povezanost između depresije i fizičkih stanja koja zahtevaju hospitalizaciju u prospektivnoj multikohortnoj studiji. Primarna analiza je zasnovana na podacima iz UK Biobank (130.652 osobe), a analize su ponovljene u nezavisnom skupu podataka dve kohorte u Finskoj (109.781 osoba).
Istraživači su otkrili da je teška/umereno teška depresija povezana sa incidencom 29 stanja koja se ne preklapaju koja zahtevaju bolničko lečenje tokom pet godina praćenja u glavnoj analizi. Nakon prilagođavanja zbunjujućih faktora i višestrukog testiranja, 25 od ovih asocijacija je ostalo (opseg prilagođenog odnosa opasnosti, 1,52 do 23,03) i potvrđeno je u nezavisnom skupu podataka.
Najveća kumulativna incidencija zabeležena je kod endokrinih i srodnih bolesti unutrašnjih organa, mišićno-koštanih bolesti i bolesti cirkulatornog sistema i krvi (245, 91 i 86 na 1.000 osoba sa depresijom; razlika u riziku u odnosu na neizmenjene: 9,8, 3,7 i 3,9 procenata, respektivno).
Za mentalne poremećaje, poremećaje ponašanja i neurološke poremećaje lečene u bolnici, kumulativna incidencija je bila niža (20 na 1.000 osoba; razlika u riziku 1,7 procenata). Za ljude sa preovlađujućim srčanim oboljenjima ili dijabetesom, depresija je bila povezana sa progresijom bolesti; dokaz o dvosmernom odnosu je viđen za 12 uslova.
„Depresiju treba posmatrati šire kao metu za prevenciju i lečenje somatskih bolesti“, pišu autori.