Studija identifikuje trend ka većim i manjim šarama očiju na leptirima

Studija identifikuje trend ka većim i manjim šarama očiju na leptirima

Očne mrlje, šare u boji koje podsećaju na oči kičmenjaka, na krilima leptira su uobičajene u prirodi. Istraživački tim koji uključuje Lajbnicov institut za analizu promene biodiverziteta (LIB) i istraživače u Meksiku, Brazilu i SAD-u, sada je identifikovao trend ka manjem i većem broju pega u očima u grupi tropskih leptira u studiji zasnovanoj na DNK.

Istraživanje takođe izaziva druge naučnike da odgovore na dalja pitanja kao što su: Zašto evolucija dovodi do gubitka očnih pega i povećanja samo jedne ili dve? Da li jedna velika zakrpa deluje kao zastrašujući signal od nekoliko malih?

Studija, objavljena u časopisu Cladistics, dokumentuje evolucione odnose grupe tropskih leptira na osnovu DNK sekvenci i morfoloških osobina. U tom procesu, istraživači su primetili promenu u obrascu pega i potvrdili postojanje trenda ka većim i manjim pegama.

„Eunika leptiri, grupa koja sadrži 40 vrsta, jedinstveni su po tome što imaju široku varijaciju u broju i veličini očnih pega u donjoj veličini njihovih krila“, kaže Ivon Garzon, istraživač na UNAM univerzitetu u Meksiko Sitiju i glavni autor knjige papir. Pored toga, studija je analizirala značajno veću količinu podataka iz reprezentativnog uzorka leptira Eunica nego prethodne studije.

Korišćene metode ne nude objašnjenje za morfološki trend. Međutim, naučnici pretpostavljaju neke uzroke. Jedno od mogućih objašnjenja je da, u prirodi i pod nekim uslovima, jedna velika očna tačka više zastrašuje potencijalne predatore (a samim tim i više koristi) od nekoliko manjih.

„Sumnjamo da prirodna selekcija može dovesti do povećanja veličine očnih pega s jedne strane i gubitka nekoliko malih očnih pega s druge strane. Efekat promene varira u zavisnosti od staništa“, zaključuje Karina Lukas da Silva-Brandao, odeljak vođa leptira i čamca na LIB-u. „Iako je studija zasnovana na tropskim grupama leptira, zaključci bi se verovatno mogli primeniti na leptire iz drugih regiona.“

Očne mrlje su uobičajeni uzorci boja prisutnih na krilima leptira i moljaca. Oni deluju tako što odvlače pažnju ili zastrašuju, čime prvenstveno služe za odbijanje predatora. U grupi leptira Eunica, varijacije u veličini i broju očnih pega su u velikoj meri odvojene od varijacija u drugim morfološkim osobinama kao što su šarenica krila, polno specifične vizuelne razlike ili spoj muških i ženskih osobina.

Moguće je, sugeriše studija, da su ove osobine ne samo evoluirale zajedno (mada nezavisno jedna od druge), već su takođe bile oblikovane geografskom lokacijom vrste.

„Rezultati studije proširuju naše razumevanje prirode i evolucionih procesa“, kaže Karina Lukas da Silva-Brandan. „Zbog svoje atraktivnosti, lepidopterani su poznati i kao ‘vrste zastave’ jer skreću pažnju na važna pitanja kao što su očuvanje vrsta i zaštita životne sredine.“