Studija identifikuje enzim koji pomaže tumorima da izbegnu imunološki sistem

Studija identifikuje enzim koji pomaže tumorima da izbegnu imunološki sistem

Naučnici iz Northvestern Medicine identifikovali su enzim koji pomaže tumorima da izbegnu imunološki sistem, što je otkriće koje bi moglo da pruži buduće smernice za lečenje tumora, prema studiji objavljenoj u Nature Communications.

Enzim, kinaza koju proizvodi gen Chek2, pomaže ćelijama tumora glioma da izbegnu CD8 T-ćelije kod miševa, otkrili su autori studije. Odgovorne za napad na viruse i druge mete imunog sistema, CD8 T-ćelije su ranije identifikovane kao tip ćelija podložan disfunkciji i iscrpljenosti u prisustvu tumora.

Gliomi, tumori koji se nalaze u mozgu i kičmenoj moždini, najčešći su tip primarnog karcinoma centralnog nervnog sistema kod odraslih, prema Nacionalnom institutu za zdravlje, a pacijenti sa malignim gliomima kao što je glioblastom često imaju male šanse za dugotrajan razvoj. opstanak.

To je zato što gliomi imaju komplikovan odnos sa imunološkim sistemom, prema autorima studije, a tumori koriste različite taktike da ga potisnu i izbegnu.

„Ova kinaza je uključena u odgovor na oštećenje DNK, i zanimljiva je jer postoje druge kinaze koje su povezane sa istim putem koje nisu imale tako jaku aktivnost u izbegavanju T-ćelija“, rekao je Adam Sonabend MD, vanredni profesor. neurološke hirurgije i viši autor studije. „Ali bilo je nešto veoma specifično u vezi sa ovim. Kao deo ove studije, procenili smo skupove podataka o humanom glioblastomu i shvatili da kada tumori imaju mnogo ovog gena, T-ćelije u ovim tumorima i sami tumori izgledaju drugačije nego kada postoje bila je vrlo mala količina gena.“

U trenutnoj studiji, istraživači su izvršili in vivo kinome knockout CRISPR ekran i otkrili da su miševi sa gliomima bez Chek2 kinaze imali veće stope odgovora na imunoterapiju u poređenju sa miševima sa kinazom.

„Uporedili smo miševe divljeg tipa sa miševima sa CD8 nokautom, kojima nedostaju CD8 T-ćelije, i nadali smo se da će nam reći koje su kinaze odgovorne za izbegavanje prepoznavanja CD8 T-ćelija. Otkrili smo da postoji kinaza, tzv. Chek2, ili kinaza kontrolne tačke 2, koja izbegava prepoznavanje od CD8 T-ćelija. To znači da ako je ta kinaza prisutna u ćelijama tumora, T-ćelije neće moći da je prepoznaju i napadaju“, rekla je Crismita Dmello. dr., postdoktorski saradnik u laboratoriji Sonabend i prvi autor studije. „Dakle, ako inhibiramo ovu kinazu na tumorskim ćelijama, možemo tumor učiniti imunogenijim. CD8 T-ćelije bi mogle da ga napadnu.“

U nastavku, Sonabend i njegovi saradnici se nadaju da će dalje potvrditi svoje nalaze u kliničkim ispitivanjima.

„Većina ljudi proučava gliome i pokušava da shvati kako mikrookruženje modulira potencijalni odgovor na imunoterapiju jer ovi tumori ne reaguju mnogo na imunoterapiju“, rekao je Sonabend, koji je takođe član Sveobuhvatnog centra za rak Robert H. Lurie Univerziteta Northvestern. .

„Ovde se fokusiramo na intrinzičnu biologiju tumora i pitamo ‘Koje su neke stvari koje bi se mogle razlikovati unutar tumorskih ćelija kod pacijenata zbog kojih neki pacijenti rade bolje od drugih?’ Dakle, značaj je da smo pronašli metu koja se može drogirati sa dva različita leka koji su već u kliničkim ispitivanjima koji prodiru kroz krvno-moždanu barijeru. Postoji relativno jednostavan put za prevođenje ovog projekta u kliničko ispitivanje za testiranje ovu hipotezu“.