Studija gena placente istražuje kako potpomognuta reprodukcija utiče na razvoj dece

Studija gena placente istražuje kako potpomognuta reprodukcija utiče na razvoj dece

Otprilike jedan od šest parova koji pokušavaju da imaju dete doživljava neplodnost. Svake godine se preko pet odsto dece u Finskoj rodi uz pomoć tehnologije potpomognute reproduktivne tehnologije (ART), a do danas je preko deset miliona dece širom sveta začeto korišćenjem ovih tehnika.

Iako su deca začeta ART-om generalno zdrava, primećen je neznatno povećan rizik od poremećaja rasta, kao i kardiovaskularnih, metaboličkih i neurorazvojnih poremećaja. Osnovni uzroci rizika, kao i da li su rezultat ART procedura ili neplodnosti roditelja, nisu poznati.

Da bi razumeli molekularne mehanizme koji stoje iza rizika povezanih sa ART-om, istraživači sa Univerziteta u Helsinkiju i Univerzitetske bolnice u Helsinkiju pregledali su novorođenčad i placente iz 80 ART-a i 77 spontanih trudnoća. Kada su placente upoređene, po prvi put su razmatrane različite ART metode kao i pol dece.

Placenta se pokazala kao izuzetno fascinantan organ koji povezuje majku i fetus, posreduje u uticaju životne sredine na fetus i utiče na razvoj fetusa.

„Placenta nudi jedinstven prozor u vrlo rane razvojne faze, koje je inače teško proučavati kod ljudi“, kaže vanredni profesor Nina Kaminen-Ahola, vođa studije na Univerzitetu u Helsinkiju.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Communications Medicine.

Ispitana je funkcija placentnog gena u celom genomu i metilacija DNK, najpoznatija epigenetska oznaka uključena u regulaciju gena. Takođe, proučavane su potencijalne veze između uočenih promena i težine placente, kao i težine i visine novorođenčadi.

Jedan od najzanimljivijih nalaza odnosio se na dve najčešće korišćene ART metode, prenos svežeg i zamrznutog embriona. U transferu svežeg embriona, embrion oplođen IVF-om se prenosi direktno iz posude za kulturu u matericu, dok se u prenosu zamrznutog embriona embrion zamrzava u različitom periodu pre transfera.

Nekoliko studija je otkrilo da su placente i deca od transfera svežeg embriona u proseku manji u poređenju sa onima iz transfera zamrznutih embriona. To je bio slučaj iu trenutnoj studiji. Konkretno, uočeno je da su uočene promene vezane za metabolizam i rast bile specifične samo za placente iz transfera svežih embriona.

„Skoro sve placente iz zamrznutih transfera embriona prebačene su u matericu tokom prirodnog ciklusa majke, a ne tokom veštačkog porasta hormona kao u slučaju sa svežim embrion transferima. Shodno tome, početak trudnoće u ovim slučajevima više liči na spontane trudnoće, “ objašnjava Pauliina Auvinen, doktorski istraživač na projektu.

Pored toga, istraživači su identifikovali izmenjenu funkciju gena zvanog DLK1. Ekspresija ovog gena je smanjena i u ART placentama i u placentama iz trudnoća subfertilnih parova koji su se prijavili za tretman oplodnje, ali koji su zatrudneli spontano.

Gen DLK1 reguliše metabolizam i ranije je bio povezan sa gojaznošću i dijabetesom tipa 2. Pored toga, može imati ulogu u fiziološkim adaptacijama majke na trudnoću.

Prema prethodnoj studiji na miševima, Dlk1 je neophodan za pravilan odgovor majke na gladovanje tokom trudnoće, omogućavajući prelazak na korišćenje masti kao energetski resurs i na taj način obezbeđujući rast fetusa. Utišavanje Dlk1 je takođe bilo povezano sa nižom porođajnom težinom potomstva.

Kaminen-Ahola kaže da je utišavanje DLK1 gena takođe povezano sa malom porođajnom težinom kod ljudi.

„Uloga ovog gena u neplodnosti i rastućim metaboličkim poremećajima kao što su gojaznost i dijabetes tipa 2“, treba dalje da se razjasni.

Uprkos značajnim novim rezultatima, potrebno je prikupiti više uzoraka da bi se bolje razumeli efekti različitih metoda lečenja plodnosti, neplodnosti i pola na razvoj i zdravlje dece. Pored toga, razumevanje dugoročnog uticaja ART-a zahteva dugotrajno praćenje dece.

„Na osnovu rezultata biće moguće poboljšati ART tretmane i razumeti uzroke sub- i neplodnosti. Kontinuirano prikupljamo sve više uzoraka i toplo se zahvaljujemo svim porodicama na učešću u studiji epiART“, kaže Kaminen-Ahola.