Umetnost kao ključ za zdravlje starijih: Istraživanje povezuje umetničke aktivnosti sa mentalnim i fizičkim blagostanjem

Umetnost kao ključ za zdravlje starijih: Istraživanje povezuje umetničke aktivnosti sa mentalnim i fizičkim blagostanjem

Poklon umetnosti mogao bi da bude savršen božićni poklon za starije prijatelje i rođake, nakon što su novo istraživanje Univerziteta Zapadne Australije i Zdravstvena studija Buselton povezivalo bolje fizičko zdravlje i mentalno blagostanje kod starijih Australijanaca sa učešćem u umetnosti radi uživanja.

Vodeći autor članka objavljenog u Frontiers in Public Health, dr Kristina Dejvis, rekla je da je studija pokazala da su starije odrasle osobe koje su se bavile rekreativnim umetničkim aktivnostima tokom 12-mesečne studije imale znatno bolje rezultate mentalnog i fizičkog zdravlja od onih koji nisu. učestvovati.

„Bilo da volite da slušate muziku, čitate, bojite, pevate, plešete ili posećujete koncerte, umetnost vam može pružiti niz mogućnosti za poboljšanje zdravlja“, rekao je dr Dejvis. „Ljudi ne moraju da budu dobri u umetnosti da bi umetnost bila dobra za njih. Radi se o tome da se potrudite i učestvujete u umetničkim aktivnostima i događajima zbog kojih se osećate dobro.“

Ova studija je saradnja između UVA-ovog Good Arts Good Mental Health Project (GAGMH) i Busseltonove studije zdravog starenja (BHAS) Instituta za medicinska istraživanja stanovništva Busselton.

BHAS je počeo 2010. godine i uključuje više od 5.000 „bejbi bumera“ rođenih od 1946. do 1964. godine.

Direktor Zdravstvenog centra u Busseltonu, dr Majkl Hanter rekao je da je oko 85% studijske grupe učestvovalo u umetnosti tokom poslednjih 12 meseci, uključujući prisustvovanje događajima, stvaranju umetnosti, učenju o umetnosti ili provođenju vremena kao član ili volonter u umetničkoj ustanovi organizacija.

„Poput pozitivnih zdravstvenih koristi koje proizlaze iz fizičke aktivnosti, naša studija sugeriše da programi koji podstiču učešće u rekreativnim umetničkim aktivnostima mogu biti koristan pristup zdravom starenju zasnovan na populaciji“, rekao je dr Hanter.

Dalja istraživanja planiraju da se sagleda „umetnička doza“—optimalna dužina vremena tokom kojeg bi stariji odrasli trebalo da se bave umetnošću da bi videli pozitivan uticaj na fizičko i mentalno zdravlje. Umetnička doza za mentalno blagostanje izračunata je na dva sata nedeljno za opštu populaciju.