Nova studija otkriva ključnu ulogu zanemarenih mišića u dizanju tereta

Nova studija otkriva ključnu ulogu zanemarenih mišića u dizanju tereta

Tim stručnjaka za sport i vežbe u Velikoj Britaniji, Kataru i Irskoj otkrio je da malo poznata grupa dugih, tankih mišića koji se protežu od kolena do karlice igra mnogo veću ulogu u podizanju teških predmeta nego što se ranije mislilo.

U svojoj studiji, objavljenoj u Journal of Applied Phisiologi, grupa je procenila građu mišićavog čoveka po imenu Edi Hol, koji je nekada bio slavljen kao najjači čovek na Zemlji.

Kao što se vidi na nedavnim Letnjim olimpijskim igrama, dizači tegova godinama rade na razvoju svojih mišića. U ovom novom naporu, istraživački tim je otkrio da jedna često zanemarena grupa mišića, nazvana semitendinosus, sartorius i gracilis, zajedno poznata kao „konopac“, raste tokom treninga veća od poznatijih mišića na nogama, kao što su tetive, gluteusi i kvadricepsi.

Prethodna istraživanja su pokazala da je njihova glavna svrha da stabilizuju karlicu dok se spaja sa butnom kosti.

Istraživači su želeli da saznaju više o tome kako telo reaguje na režime treninga snage poput onih koje primenjuju bodibilderi i dizači tegova. U tom cilju su angažovali Hala, koji je 2017. godine proglašen za najjačeg čoveka sveta.

Prilikom pregleda priznao je da nije bio tako jak ni u formi kao kada je osvojio titulu, ali je ipak bio daleko razvijeniji od prosečnog čoveka.

Da bi saznali više o razvoju mišića, istraživači su izmerili sve Holove mišiće, koristeći različite tehnike, uključujući mere trake i MRI skeniranje.

Otkrili su da je njegov „konopac“ bio otprilike tri puta veći od veličine prosečnog muškarca – veća razlika od bilo kog drugog mišića ili mišićne grupe u njegovom telu. Istraživački tim sugeriše da „konopac“ mora da igra mnogo veću ulogu u podizanju teških tereta nego što se ranije mislilo.