40 metričkih tona insekticida koji šteti pčelama godišnje protiče kroz najdužu reku u Aziji

40 metričkih tona insekticida koji šteti pčelama godišnje protiče kroz najdužu reku u Aziji

Procenjuje se da više od 40 metričkih tona neonikotinoidnih insekticida štetnih za pčele, poznatih kao neonici, protiče kroz najdužu reku u Aziji svake godine, prema novoj studiji koju su objavili istraživači u Škotskoj i Kini.

Studija, koju je vodio specijalista sa Instituta Džejms Haton, zajedno sa naučnicima sa Severoistočnog poljoprivrednog univerziteta u Harbinu i Tehnološkog univerziteta u Vuhanu, Vuhan, Kina, testirala je 200 km dug srednji deo reke Jangce na koncentracije od 11 različitih neonika na 18 lokacija. Rad je objavljen u časopisu Hemosfera.

Trećina prikupljenih uzoraka sadržala je nivoe insekticida koji su premašili „pragove hroničnog ekološkog rizika“, dok je poljoprivredna upotreba identifikovana kao glavni izvor. Najčešći neonski pronađen je imidakloprid, od kojeg je Kina proizvela 23.000 metričkih tona 2016. godine, kažu autori studije.

Na osnovu pronađenih hemijskih koncentracija, koje bi dolazile iz testirane deonice, ali i uzvodno od nje i povezanih pritoka, studija je procenila da 40 metričkih tona od 11 neonika protiče rekom godišnje.

Profesor Zulin Zhang, viši naučnik u Huttonu i glavni autor studije, kaže: „Nalazi iz ove studije ukazuju na potrebu za boljim razumevanjem rizika koje ove hemikalije predstavljaju za životnu sredinu i onoga što možemo da uradimo da sigurni da ne narušavaju zdravlje basena reke Jangce, treće najduže reke na svetu, koja izdržava više od trećine kineskog stanovništva (>400 miliona ljudi).“

Neonikotinoidi su razvijeni 1980-ih i dobili su široku upotrebu na globalnom nivou. Međutim, brojne zemlje su ih zabranile, uključujući EU, koja je zabranila upotrebu tri glavna neonika, uključujući imidakloprid, na otvorenom.

Druge zemlje, uključujući Švedsku, SAD, Kanadu i Holandiju, takođe imaju smernice za kvalitet vode za neonikotinoide sa ograničenjima koncentracija.

Takođe je u toku rad na razvoju alternativa koje predstavljaju manji rizik za životnu sredinu, kao i održive tehnologije za čišćenje zagađivača koji se pojavljuju (na primer, adsorpcija i napredni procesi oksidacije) koji se potencijalno razvijaju za uklanjanje ovih hemikalija iz voda jednom. oni ulaze u vodeno okruženje, dodaje profesor Zhang.