Naučnici su istraživali formiranje zlatnih grumenova, koji se često nalaze u kvarcnim venama, a novi podaci sugerišu da bi ovaj proces mogao biti elektrohemijski aktivniji nego što se pretpostavljalo. Zlatni grumenovi, poznati po retkosti i estetici, predstavljaju predmet interesovanja već vekovima. Studiju ovoj temi predvodi dr Kris Voizi sa Univerziteta Monash i biće objavljena u Nature Geoscience.
Prema tradicionalnom objašnjenju, zlato se taloži iz vode bogate tečnostima koje prolaze kroz pukotine u Zemljinoj kori. Međutim, istraživanje je pokazalo da ova teorija ne objašnjava potpuno formiranje velikih zlatnih grumenova, imajući u vidu nisku koncentraciju zlata u tim tečnostima.
Istraživači su testirali novi koncept piezoelektričnosti na kristalima kvarca, koji često sadrže zlato. Kvarc poseduje svojstvo piezoelektričnosti, što znači da generiše električni naboj pod stresom. Eksperimenti su simulirali uslove koje kvarc doživljava tokom zemljotresa, potapajući kristale u tečnost bogatu zlatom i izlažući ih naprezanju. Rezultati su pokazali da je kvarc elektrohemijski deponovao zlato na svoju površinu i formirao nanočestice zlata.
Otkriće ukazuje na to da kvarc, kao prirodna baterija, akumulira zlato tokom seizmičkih događaja, što može objasniti formiranje značajnih akumulacija zlata u kvarcnim žilama. Ova nova perspektiva ne samo što rasvetljava geološku misteriju već i ističe vezu između fizičkih i hemijskih procesa na Zemlji.