Bivši politički lideri i šefovi međunarodnih organizacija pozvali su u četvrtak na nacionalne moratorije na primenu tehnologija za usporavanje globalnog zagrevanja smanjenjem uticaja Sunca.
Komisija za prevazilaženje klime saopštila je da bi istraživanja i eksperimenti takozvane modifikacije sunčevog zračenja (SRM) trebalo da se kreću napred, ali samo pod međunarodnim nadzorom i u jurisdikcijama sa jakim zaštitnim merama zaštite životne sredine.
Trenutno ne postoji formalno globalno upravljanje za razvoj ili primenu takvih tehnologija i nepotpuno razumevanje rizika koje one nose.
„Potreban nam je moratorijum“, rekao je za AFP član komisije Lorens Tubijana, šef Evropske fondacije za klimu i arhitekta Pariskog sporazuma.
„Znamo rizike – ovo nije rešenje za srebrni metak.“
Neuspeh da se smanje emisije gasova staklene bašte koje pokreću globalno grejanje doveo je do sugestija da bi solarni geoinženjering – koji je pre deceniju odbačen kao nepotrebno rizičan – mogao da kupi vreme dok svet povećava smanjenje emisija i uklanjanje CO2.
Dosadašnje zagrevanje od jedva 1,2 stepena Celzijusa povećalo je intenzitet, učestalost i trajanje smrtonosnih i razornih toplotnih talasa, suša i megaoluja.
Pariski sporazum o klimi iz 2015. poziva na ograničavanje porasta površinske temperature Zemlje na 1,5 C iznad nivoa iz sredine 19. veka kako bi se izbegli katastrofalni uticaji.
Komisija je dobila ime po velikoj verovatnoći da će zagrevanje narušiti, ili „premašiti“, taj cilj, verovatno u roku od jedne decenije, prema Međuvladinom panelu UN-a za klimatske promene (IPCC).
IPCC je 2018. zaključio da emisije gasova staklene bašte moraju pasti za 43 posto do 2030. kako bi se globalno zagrijavanje ograničilo na prag od 1,5 stepeni Celzijusa.
„Kako se približavamo srednjoj tački tog roka, emisije se nisu smanjile, već povećale“, rekao je u izveštaju bivši šef Svetske trgovinske organizacije Paskal Lami, koji je predsedavao komisijom.
„Potreba za akcijom je jasna i hitna.
Komisija – 13 bivših lidera i ministara iz Pakistana, Kanade, Nigera, Indonezije i pacifičke ostrvske države Kiribatija, zajedno sa vrhunskim akademicima i šefovima fondacija – formirana je da predloži nove strategije za ublažavanje rizika od prekoračenja cilja Pariskog sporazuma.
Smanjenje emisije CO2, metana i drugih gasova koji zagrevaju planetu ostaje glavni prioritet, navodi se u saopštenju.
U skladu sa nalazima i ciljevima politike IPCC-a i Međunarodne agencije za energiju (IEA), njihov izveštaj je takođe pozvao na unapređenje tehnologija za izdvajanje CO2 iz industrije i proizvodnje električne energije i njegovo uklanjanje direktno iz atmosfere.
Ali najiščekivaniji zaključci komisije bili su o SRM.
Metode modifikacije solarnog zračenja uključuju osvetljavanje morskih oblaka tako što ih zasijavaju česticama soli iz okeana i postavljaju džinovska ogledala u svemir da odbijaju sunčevu svetlost koja je vezana za Zemlju.
Ali tehnika za koju se smatra da ima najveći potencijal je ubrizgavanje aerosola – posebno čestica sumpora – u stratosferu da reflektuje sunčevu svetlost nazad u svemir.
Priroda ponekad čini isto: nasilna erupcija planine Pinatubo na Filipinima 1991. godine – koja je izbacila milione tona prašine i krhotina – snizila je globalnu temperaturu na oko godinu dana, posebno na severnoj hemisferi.
Ali sve je više dokaza da se prednosti hlađenja Zemljine površine moraju odmeriti u odnosu na neželjene neželjene efekte.
Veštačko zatamnjenje sunčeve radijativne sile će verovatno poremetiti monsunske kiše u južnoj Aziji i zapadnoj Africi i moglo bi da uništi useve hranjene kišom od kojih stotine miliona zavise od ishrane, pokazalo je nekoliko studija.
To bi takođe moglo da preokrene napredak u oporavku ozonskog omotača koji štiti život na Zemlji od smrtonosnog ultranasilnog zračenja, prema Izveštaju o naučnoj proceni oštećenja ozonskog omotača ranije ove godine.
Naučnici takođe upozoravaju da bi se Zemljina površina brzo zagrejala ako bi zasijavanje atmosfere česticama koje blokiraju sunce iznenada prestalo, poznato kao „terminacioni šok“.
Uz nekoliko izuzetaka – kao što je Meksiko, koji je zabranio eksperimente solarnog geoinženjeringa – većina vlada tek treba da uvede propise koji regulišu SRM.