Novi rad je objavljen u Oncoscience 28. juna 2023. pod naslovom „Adenoidni cistični karcinom glave i vrata — strategije lečenja visoko malignog tumora sa promenljivim lokalizacijama“.
U ovom uvodniku, istraživači Florian Dudde, Kai-Olaf Henkel i Filip Barbarevicz iz Vojne bolnice Hamburg raspravljaju o tumorima glave i vrata, koji su među najčešćim malignitetima.
U ovom anatomskom regionu, karcinom skvamoznih ćelija (SCC) je najčešći maligni entitet. Međutim, postoje i drugi maligni tumori koji, za razliku od SCC, nastaju u pljuvačnim žlezdama u predelu glave i vrata, kao što su mukoepidermoidni karcinom ili adenoidni cistični karcinom (ACC).
Generalno, tumori koji potiču iz malih pljuvačnih žlezda često pokazuju veći stepen maligniteta od tumora velikih pljuvačnih žlezda (parotidna žlezda, submandibularna žlezda, sublingvalna žlezda). Shodno tome, posebno ACC je često lokalizovan u predelu tvrdog nepca (male pljuvačne žlezde). U retkim slučajevima, ACC je takođe opisan u drugim regionima glave i vrata, kao što su paranazalni sinusi ili jezik.
„U principu, ACC raste sporo i shodno tome često uzrokuje nedostatak kliničkih simptoma.“
Njihov perivaskularni i perineuralni obrazac rasta može predstavljati terapijske izazove, posebno u predelu glave i vrata. Lečenje ACC u predelu glave i vrata sastoji se od hirurške resekcije tumora sa naknadnom disekcijom vrata i jedno- ili dvostepenom plastičnom rekonstrukcijom defekta. Teški ACC često zahtevaju pomoćnu radioterapiju.
„Protonska terapija, kao poseban oblik radioterapije, čini se da ima odlučujuće prednosti u pogledu dugoročnog preživljavanja ovog visoko malignog tumora koji potiče iz malih pljuvačnih žlezda.