Novi članak u JBMR Plus ukazuje na to da stope preživljavanja pacijenata nakon preloma kuka ili drugih kostiju mogu biti veoma niske. Dok pacijenti i njihove porodice mogu odbaciti prelom kao manju povredu, stope preživljavanja mogu biti niže od onih za mnoge vrste raka.
Naučnici su prikupili mnoštvo dokaza o ishodima smrtnosti kod pacijenata starijih od 50 godina, ali stope preživljavanja nakon preloma kostiju nisu često uključene u statistike dostupne pacijentima ili negovateljima. Cilj ove trenutne populacijske studije u stvarnom svetu od blizu 100.000 ispitanika bio je da pokaže prognozu nakon preloma kod ljudi starijih od 65 godina ispitivanjem ukupnog preživljavanja po polu, starosnim grupama i tipovima preloma, koristeći bazu podataka sistem javne zdravstvene zaštite Ontarija, Kanada.
U celoj kohorti preloma starijih od 65 godina, manje od trećine muškaraca i polovine žena preživelo je pet godina nakon preloma kuka, pri čemu su ukupne stope preživljavanja bile neznatno bolje nakon preloma pršljenova. Najgoru prognozu imali su najstariji pacijenti, stariji od 85 godina. Pacijentkinje su obično imale bolje preživljavanje nakon preloma od muškaraca, ali su imale značajno veći rizik za dobijanje preloma.
U radu se ističe da se najveće smanjenje preživljavanja kod oba pola desilo u prvih mesec dana nakon preloma, što ukazuje na visok relativni uticaj kratkoročnih faktora. Ovo sugeriše da je najkritičniji period za lekare da intervenišu kako bi poboljšali prognozu pacijenata odmah nakon preloma.
U radu se navodi da su petogodišnje stope preživljavanja nakon dijagnoze različitih tipova karcinoma relevantnih za starije odrasle osobe sledeće: 64% kod pacijenata od 60 do 79 godina sa bilo kojom vrstom raka, 43% kod onih starijih od 80 godina sa bilo kojom vrstom raka. rak, 94% kod muškaraca bilo kog uzrasta sa rakom prostate i 89% kod žena (bilo koje godine) sa rakom dojke. Prema tome, ishodi preživljavanja kod preloma kod starijih odraslih osoba su uporedivi ili gori od onih koji se vide kod pacijenata obolelih od nekih uobičajenih vrsta raka.
„Ova velika studija Kanađana starijih od 65 godina snažno pokazuje da je preživljavanje najdramatičnije opadalo u roku od mesec dana nakon većine tipova preloma, pri čemu je petogodišnje preživljavanje bilo slično ili gore od nekih uobičajenih karcinoma“, rekao je glavni autor lista Žak Braun. „Ova zapažanja naglašavaju hitnost da promenimo naš stav prema ovim pacijentima i ponudimo im intervencije sekundarne prevencije pre otpuštanja iz bolnice, kao što je preporučilo Američko društvo za istraživanje kostiju i minerala.“