Studija koju su vodili istraživači sa Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Hong Kongu (HKU), u saradnji sa više međunarodnih institucija, uspešno je pokazala upotrebu veštačke inteligencije (AI) u otkrivanju upale desni, takođe poznatog kao gingivitis, sa intraoralnih fotografija .
Ova najsavremenija tehnologija može da revolucioniše rano otkrivanje i prevenciju oralnih i sistemskih bolesti povezanih sa upalom desni, kao što su gubitak zuba, kardiovaskularne bolesti i dijabetes.
Studija, objavljena u International Dental Journal, pokazuje da AI algoritmi mogu analizirati intraoralne fotografije pacijenata kako bi otkrili znake upale poput crvenila, otoka i krvarenja duž ivice desni sa više od 90% preciznosti, što odgovara vizuelnom pregledu stomatologa. Ova inovativna tehnologija omogućava praćenje zdravlja desni širom populacije i utire put za personalizovaniju negu zuba.
Studiju su sproveli istraživači sa Stomatološkog fakulteta HKU, Odeljenja za računarstvo na koledžu Hong Kong Chu Hai, Škole informacionog inženjeringa na Tehnološkom univerzitetu Guangdong i Stomatološkog fakulteta na Nacionalnom univerzitetu Malezije. To je uključivalo razvoj i testiranje AI modela koristeći skup podataka od preko 567 slika desni sa različitim stepenom upale i jedan je od prvih koji je istraživao upotrebu AI u otkrivanju upale desni.
Dr Valter Iu-Hang Lam, vodeći istraživač HKU studije, naglašava značaj nalaza za rano otkrivanje i upravljanje bolestima desni.
„Mnogi pacijenti ne idu na redovne stomatološke preglede, a stomatologe traže samo da ublaže bolove kada su zubi u završnoj fazi stomatoloških bolesti, kod kojih je gubitak zuba neizbežan, a dostupni su samo skupi rehabilitacioni tretmani. Naša studija pokazuje da AI može biti dragoceno sredstvo za skrining u otkrivanju i dijagnostici bolesti desni, jednog od ključnih indikatora parodontalne bolesti, omogućavajući raniju intervenciju i bolje zdravstvene ishode za populaciju“, rekao je on.
Upotreba veštačke inteligencije u stomatologiji poslednjih godina dobija na zamahu, a istraživači istražuju različite primene tehnologije, od otkrivanja karijesa do predviđanja ishoda lečenja do biomimetičkog dizajna veštačkih zuba. Upotreba veštačke inteligencije u otkrivanju upale desni je obećavajući razvoj koji bi mogao da promeni način na koji se bolest desni otkriva, leči, pa čak i sprečava.
Dr Reinhard Chun-Vang Chau, HKU koistražitelj tima, istakao je prednosti korišćenja intraoralnih fotografija u kombinaciji sa AI tehnologijom i rekao: „Na osnovu ovih intraoralnih fotografija, pacijenti mogu da se pozabave oblastima koje nisu očistili pa i potražite pomoć zubara u ranijoj fazi.“
Saradnička priroda ove studije je svedočanstvo moći interdisciplinarnog istraživanja i razmene znanja. Okupljajući stručnjake iz različitih oblasti i regiona, istraživači mogu razviti AI model koji bi mogao precizno otkriti upalu desni, sa važnim implikacijama na javno zdravlje i dobrobit.
Za sledeću fazu projekta, dr. Lam planira da koristi sistem veštačke inteligencije za usluge u zajednici, čineći tehnologiju dostupnijom starijim i zajednicama koje nemaju dovoljno usluge, sa ciljem poboljšanja ishoda oralnog zdravlja i smanjenja zdravstvenih dispariteta.