Stimulacija mozga poboljšava hodanje kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću

Stimulacija mozga poboljšava hodanje kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću

Poremećaji u hodu negativno utiču na kvalitet života pacijenata sa Parkinsonovom bolešću (PD), stanjem koje pogađa milione širom sveta. Iako postoje različiti farmakološki, hirurški i rehabilitacioni tretmani, njihova efikasnost je ograničena. Sada je tim istraživača iz Japana uspešno rešio ovo ograničenje.

Koristeći novi pristup neuromodulaciji koji uključuje kombinovanu transkranijalnu električnu stimulaciju zatvorene petlje, tim je pokazao značajna poboljšanja hoda kod pacijenata sa različitim neurološkim poremećajima uključujući PD.

Parkinsonova bolest (PD) je iscrpljujuća neurodegenerativna bolest koju karakteriše pad motoričke funkcije, posebno u vezi sa poremećajima hoda. Ovi poremećaji u hodu se manifestuju kao smanjena dužina koraka, smanjen zamah ruke, spori pokreti, rigidnost i posturalna nestabilnost, koji preovlađuju kod pacijenata sa PD.

Dok nefarmakološki pristupi kao što je transkranijalna stimulacija jednosmernom strujom obećavaju u poboljšanju motoričke funkcije, nedavna istraživanja se fokusiraju na stimulaciju zatvorene petlje kombinovane hoda, koja sinhronizuje stimulaciju mozga sa ritmom hoda pojedinca. Nedavna studija objavljena u časopisu Journal of Neurologi, Neurosurgeri & Psichiatri predlaže novu intervenciju za poboljšanje hoda, čime se stvara nova nada za pacijente sa PD.

„Nedavno smo razvili novi pristup neuromodulaciji koristeći kombinovanu transkranijalnu električnu stimulaciju zatvorene petlje (tES) i pokazali obećavajuća poboljšanja hoda kod pacijenata koji su nakon moždanog udara. Ovde smo testirali efikasnost ove intervencije kod pacijenata sa Parkinsonovim poremećajem hoda, “ objašnjava glavni autor Ippei Nojima sa Univerziteta Shinshu i Univerziteta Nagoia Citi, Japan.

U tu svrhu, klinički istraživači iz Japana regrutovali su dvadeset tri pacijenta sa PD ili Parkinsonovim sindromom. Svi učesnici studije su nasumično raspoređeni da primaju ili aktivni tretman ili „lažni“ tretman koji imitira aktivni tretman, ali ne nudi nikakvu terapeutsku korist.

Tokom ispitivanja, elektroda koja nosi nisku struju (do 2 mA) je spolja pričvršćena na potiljačni deo glave. Referentna elektroda je zatim postavljena u predelu vrata da bi se uspostavila stabilna električna referentna tačka i da se završi električno kolo. Tretman je uključivao izvođenje tES-a na malom mozgu na neinvazivan način. Strana mozga koja pokazuje jak udar bila je posebno ciljana tokom elektroterapije.

„Poremećaj hoda smanjuje aktivnosti svakodnevnog života kod pacijenata sa PD i srodnim poremećajima. Međutim, efikasnost farmakoloških, hirurških i rehabilitacionih tretmana je ograničena. Naša nova intervencija bi mogla da poboljša fizičku funkciju ne samo za pacijente sa PD, već i za oni sa drugim invaliditetom“, komentariše viši autor Jošino Ueki sa Odeljenja za rehabilitacionu medicinu na Univerzitetu u Nagoji.

Mali mozak igra ključnu ulogu u kontroli kapija. Stoga će električna stimulacija ovog regiona verovatno imati terapeutske koristi. Terapija je pokazala ohrabrujuće rezultate nakon samo deset ponavljanja. Grupa za lečenje pokazala je značajno poboljšanje u parametrima hoda uključujući brzinu, simetriju hoda i dužinu koraka.

Profesor Nojima kaže: „Ovi nalazi su pokazali da kombinovani tES zatvorene petlje u hodu preko malog mozga poboljšava Parkinsonove poremećaje hoda, verovatno kroz modulaciju moždanih mreža koje stvaraju ritmove hoda.“

Zanimljivo je da nijedan pacijent nije odustao tokom studije. Štaviše, pacijenti iz obe grupe (tretman i lažna) su pokazali dobru i uporedivu usaglašenost. Neželjeni efekti kao što su iritacija kože, vrtoglavica ili čudni senzacije/percepcije takođe nisu primećeni ni kod jednog od pacijenata koji su volontirali. Ova studija ima poseban značaj s obzirom na činjenicu da Japan beleži nagli porast starije populacije.

„Pacijenti sa impaktiranim hodom imaju ograničene svakodnevne aktivnosti. Uspešno smo razvili novu nefarmakološku i neinvazivnu intervenciju za rehabilitaciju pacijenata sa PB i drugim neurološkim poremećajima. Naša revolucionarna metoda mogla bi da se koristi za obnavljanje hoda kod ovih pacijenata“, zaključuje Profesor Ueki.

Iako studija ima određena ograničenja, ona sugeriše da personalizovana stimulacija mozga, sinhronizovana sa individualnim ritmom hoda, može efikasno poboljšati funkciju hoda u PD i da ima potencijal da se koristi kao pomoćna terapija za rehabilitaciju hoda.