Stari video snimci šimpanzi sugerišu da su sposobne da govore

Stari video snimci šimpanzi sugerišu da su sposobne da govore

Mali tim stručnjaka za govor i psihologa iz Švedske, Ujedinjenog Kraljevstva i Švajcarske otkrio je, proučavajući stare video snimke, da su najmanje tri šimpanze naučile da govore ljudske reči, što sugeriše da su životinje sposobne da nauče ovu sposobnost u pravim okolnostima . Rad je objavljen u časopisu Naučni izveštaji.

Tokom proteklih nekoliko decenija, naučnici su se pitali zašto su ljudi jedini primati koji su razvili govor. Iako je istina da su neki veliki majmuni naučili da komuniciraju putem vokalnih zvukova, malo je dokaza da koriste govorni jezik.

Zbog toga se pojavila debata između istraživača koji veruju da je razlika u fiziologiji grla u odnosu na one koji veruju da je to zbog razlika u mozgu. Drugi su sugerisali da neki veliki majmuni, kao što su šimpanze, poseduju sposobnost da govore ljudske reči, iako na rudimentarnom nivou.

Istraživači pružaju jedan značajan primer tima muž-žena koji je usvojio novorođenče šimpanze i držao ga u svom domu nekoliko godina, pokušavajući da ga nagovori da izgovori jednostavne reči, kao što su „mama“, „tata“ ili „šolja“. “ Ali njihov rad je godinama diskreditovan kao neetički jer je šimpanza oduzeta od svoje prirodne majke.

U ovom novom naporu, istraživački tim se zapitao da li je odbacivanje ovih nalaza učinjeno u nedostatku pokušaja da se dupliraju njihovi napori. Da bi otkrili da li je to možda bio slučaj, tražili su video dokaze o takvim pokušajima treninga i pronašli tri video snimka koji pokazuju da se šimpanze mogu naučiti da govore ljudske reči na rudimentaran način.

U jednom video snimku koji je napravio tim muž-žena, šimpanza je izgovorila reč „tata” najmanje tri puta i reč „šolja” jednom. U drugom video snimku na Jutjubu, šimpanza (Džoni) je izgovorila reč „mama“. I još jedan video iz Italije uhvatio je šimpanzu kako izgovara reč „mama“.

Istraživači primećuju da se izgovor šimpanzi razlikovao od ljudskog govora, ali pokušaje govora opisuju kao „u suštini slične reči“, a nalaz koji oni sugerišu ukazuje na to da su veliki majmuni sposobni da izgovore neke ljudske reči u pravim okolnostima.