„Stara“ zvezda bi mogla da pruži novi uvid u evoluciju zvezda

„Stara“ zvezda bi mogla da pruži novi uvid u evoluciju zvezda

Novootkrivena zvezda mogla bi da izazove neke modele kako zvezde evoluiraju i način na koji proizvode elemente kako stare.

Svi elementi u univerzumu su formirani unutar zvezda. Kako zvezde stare, sastav elemenata u njima se takođe menja. Na primer, široko je prihvaćeno da kako zvezde sagorevaju, one gube lakše elemente poput litijuma u ​​zamenu za teže elemente kao što su ugljenik i kiseonik.

Ali nova studija, koju predvode istraživači sa Univerziteta Florida, uključujući astronoma iz NC State, ispituje zvezdu koja je, čini se, izuzetak. Studija se pojavljuje u The Astrophisical Journal.

Ova zvezda, nazvana J0524-0336, otkrivena je tokom istraživanja koje je tražilo starije zvezde u Mlečnom putu. To je evoluirana zvezda, što znači da je u kasnijim fazama svog „života“ i da počinje da raste nestabilno. To takođe znači da je mnogo veća i svetlija od većine drugih zvezda tog tipa, za koje se procenjuje da je oko 30 puta veća od Sunca.

Istraživači su koristili spektroskopiju – koja koristi talasne dužine svetlosti za merenje količine elemenata prisutnih u zvezdi – i pronašli su obilje litijuma u ​​J0524-0336, što je bilo neočekivano u tako staroj zvezdi.

„Kada je naš tim prvobitno pogledao spektar ove zvezde 2018. godine, mislili smo da postoji greška u našim podacima na mestu gde bismo otkrili litijum“, kaže Ian Roederer, vanredni profesor fizike u NC State.

„Ali kada sam pažljivije pogledao podatke 2019. godine, pomislio sam da bi originalni podaci mogli biti tačni, pa sam prikupio dodatni spektar ove zvezde sledećeg meseca i potvrdili smo da je signal stvaran.

„To je bio najjači signal litijuma koji sam ikada video u zvezdi“, kaže Roederer. „Količina litijuma u ​​ovoj zvezdi daleko premašuje onu u bilo kojoj drugoj poznatoj zvezdi.

Tim je došao do nekoliko potencijalnih hipoteza da objasni visok sadržaj litijuma u ​​J0524-0336. Može biti u još nezapaženoj fazi u evolucionom ciklusu zvezda, ili je možda dobio element iz nedavne interakcije sa drugim nebeskim telom.

Stare i velike zvezde poput ove su teoretizirane da apsorbuju obližnje planete i susedne zvezde kako stare, tako da je J0524-0336 možda jednostavno pokupio drugo telo bogato litijumom i još nije stopio novu materiju.

Rana Ezzeddine, profesor astronomije na UF i koautor studije, veruje da je sa količinom litijuma pronađenom u J0524-0336 verovatno da je bilo doprinosa obe hipoteze, ali je potrebno više rada.

„Ako pronađemo nakupljanje prašine u okozvezdanom disku zvezde, ili prsten krhotina i materijala koji se izbacuju iz zvezde, to bi jasno ukazivalo na događaj gubitka mase, kao što je interakcija zvezda“, kaže Ezzeddine.

„Ako ne posmatramo takav disk, mogli bismo zaključiti da bi se obogaćivanje litijumom moglo dogoditi zbog procesa, koji se tek treba detaljno proučiti, a koji se umesto toga odvija unutar zvezde.