Stanford pokreće novi tehnološki projekat koji zajedno vodi Kondoliza Rajs iz Huver instituta

Stanford pokreće novi tehnološki projekat koji zajedno vodi Kondoliza Rajs iz Huver instituta

Bivša američka državna sekretarka Kondoliza Rajs pomaže u vođenju nove inicijative Univerziteta Stenford kako bi se obezbedila „šoping na jednom mestu“ za vladu, preduzeća i javnost kako bi dobili pravovremene informacije o novim tehnologijama koje se razvijaju.

„Nikada nismo iskusili konvergenciju tolikog broja tehnologija sa potencijalom da se promene tako mnogo, tako brzo“, navodi se u inauguracionom godišnjem izveštaju projekta Stanford Emerging Technologi Reviev o 10 tehnologija, uključujući veštačku inteligenciju, biotehnologiju, robotiku i poluprovodnike.

Inicijativa ima za cilj da prevede informacije i uvide stručnjaka iz odeljenja univerziteta u lako svarljive materijale za laike. Iako je fokusiran na tehnologiju, projekat će se oslanjati na stručnost iz drugih akademskih disciplina, uključujući društvene i političke nauke, kako bi ispitao kako će se nove tehnologije ponašati u svetu, rekli su njegovi lideri.

Obraćajući se medijima prošle nedelje, Rajsova, koja je sebe opisala kao posvećenog kapitalistu, istakla je potrebu za balansiranjem regulative i inovacija, ali je istakla potrebu Amerike da se takmiči sa nacijama kao što je Kina u tehnološkom razvoju.

Projekat je takođe osmišljen da pokaže vladi važnost univerzitetskog istraživanja. U eseju za tu inicijativu, Rajs i dva od njena tri kopredsedavajuća projekta – Huverova koleginica i specijalista za nacionalnu bezbednost Ejmi Zegart i Huverov kolega i profesor ekonomije Džon Tejlor – osudili su nagli pad federalnog finansiranja naučnog istraživanja i razvoja od 1960-ih. .

„Sve veća dominacija“ privatne industrije u tehnološkom razvoju donosi značajne prednosti, ali kompanije imaju tendenciju da daju prioritet tehnologijama koje se mogu prodati, rekli su u eseju. Univerziteti, oslobođeni profitnog motiva, sprovode fundamentalna istraživanja koja tokom mnogo godina mogu dovesti do velikih otkrića, rekli su oni. „Danas, tehnologija i talenat migriraju iz akademske zajednice u privatni sektor, ubrzavajući razvoj komercijalnih proizvoda i istovremeno nagrizajući temelje za budućnost“, rekli su oni.

Četvrti kopredsedavajući projekta je kompjuterski naučnik i dekan odeljenja za inženjering Stanforda Dženifer Vidom.

Više publikacija će uslediti nakon početnog izveštaja od 157 stranica, kao što su članci, multimedijalni obrazovni materijali i dodatni izveštaji, uključujući i godišnji.