Štampanje tableta pomoću 3D štampača

Štampanje tableta pomoću 3D štampača

Skoro trećina stanovništva u Nemačkoj treba svakodnevno da uzima lekove. Svaki četvrti od ovih ljudi redovno uzima tri ili više različitih vrsta lekova u isto vreme. Razne pilule se gomilaju u dozatorima za pilule ovih pacijenata za različite dane u nedelji.

Tačna doza i unos ovog leka može postati izazov, posebno za starije ljude ili one sa kognitivnim oštećenjima. Pilule koje se proizvode pojedinačno za pacijente mogu biti odgovor. Ove pilule bi sadržale sve potrebne lekove, čime bi se smanjio broj pilula koje treba uzeti u jednom danu na samo jednu.

Naučnici sa Friedrich-Alekander-Universitat Erlangen-Nurnberg (FAU) i Bavarskog centra za lasere (blz) sada istražuju potencijalni proizvodni proces za takve prilagođene tablete – 3D štampanje. Oni su sada objavili svoje nalaze u časopisu Additive Manufacturing.

Mnogi od nas su upoznati sa konceptom 3D štampanja iz industrije. Omogućava brzu proizvodnju prilagođenih komponenti i alata od širokog spektra materijala. Proces je već važan u medicini, jer omogućava izradu protetika i implantata po meri, stomatološke protetike i slušnih aparata za pacijente.

Ali ovo nije sve: trenutno se sprovode istraživanja o tome kako se proizvodi lekovi pomoću metoda 3D štampanja. Prednosti su očigledne, jer to ne znači samo da se mogu kombinovati različiti aktivni sastojci, već se i doza može prilagoditi trenutnim dnevnim potrebama pacijenata. Lečenje bi moglo biti individualnije, manje složeno i bezbednije.

Prethodni pristupi su bili koncentrisani na ono što je poznato kao FDM štampanje (modeliranje fuzionog taloženja), gde se aktivni sastojci nanose sloj po sloj pomoću mlaznice, kao krema na torti. Koristeći ovaj metod, nije moguće proizvesti fine strukture unutar pilula. U zajedničkom istraživačkom projektu između FAU, blz, Univerzitetskog koledža u Londonu i Univerziteta Santjago de Kompostela, istraživači su stoga razvili novi metod proizvodnje takvih pilula.

Počeli su sa tri aktivna sastojka u obliku praha uključujući paracetamol i kofein i pomešali ih sa puderom koji ne sadrži aktivne sastojke. Sastojci se nanose pojedinačno u tankim slojevima i stavljaju pod laser koji ih topi u kompaktnu pilulu.

„Naš novi proizvodni metod koristi nežne procese za aktivne sastojke i omogućava nam da koristimo konvencionalne izvore laserskog zraka“, kaže Sebastijan-Pol Kop, koji je odgovoran za vođenje projekta. Dok je ranije bio neophodan dodatak specijalnih upijajućih čestica da bi se laserska energija koristila na kontrolisan način, to više nije potrebno kod FAU metode.

„Dalje, ne možemo samo da prilagodimo kombinaciju aktivnih sastojaka za svaku pilulu, već i za svaki sloj pilule. Ovo nam omogućava da kontrolišemo vreme kada se određeni aktivni sastojak oslobađa u telu“, objašnjava Kopp.

Još uvek je potrebno obaviti značajan obim posla da bi se proizvela prilagođena pilula, a istraživanje je još uvek u ranoj fazi. Međutim, jednog dana bi naše lokalne apoteke mogle brzo i jednostavno da štampaju lekove za milione pacijenata, skrojene da tačno odgovaraju njihovim zahtevima. Trenutno se postavljaju temelji za to.