Uzroci rekordno niskog antarktičkog morskog leda

Uzroci rekordno niskog antarktičkog morskog leda

Antarktički morski led je važna komponenta klimatskog sistema i može delovati kao rani indikator klimatskih promena. U uslovima globalnog zagrevanja, primećene su značajne promene u antarktičkom morskom ledu. Konkretno, doživeo je spor rast tokom 1979–2014, ali nakon toga nagli pad.

Uprkos skromnom oporavku nakon rekordnog minimuma u ​​2017., područje morskog leda tokom australnog leta 2022. (od decembra 2021. do februara 2022.) ponovo je dostiglo novi rekordni minimum, na 3,07 miliona km 2, što je otprilike 25% smanjenje u poređenju sa dugom -ročna sredina tokom 1981–2010. Najveći pad se dogodio u dva regiona: od centralno-istočnog Rosovog mora do zapadnog Amundsenovog mora i od istočnog Belinshauzenovog mora do severnog Vedelovog mora.

Ovaj najnoviji rekordno nizak nivo dogodio se samo pet godina nakon prethodnog rekordnog minimuma u ​​leto 2017, što je iznenađujuće i izazvalo je zabrinutost zbog klimatskih promena na Antarktiku. U radu koji je nedavno objavljen u Atmospheric and Oceanic Science Letters , prof. otkriti osnovne mehanizme ovog rekordno niskog morskog leda.

„Otkrili smo da je kombinacija jačih pozitivnih anomalija temperature površine mora na pomorskom kontinentu tokom jula-septembra 2021. i prethodne skoro najjače pozitivne faze južnog prstenastog režima tokom avgusta-oktobra 2021. izazvala produbljen i jugozapad pomeren niski Amundsenov morski niz, uzrokujući povlačenje morskog leda preko horizontalnih anomalija vetra“, objašnjava prof. Li.

Prvi je opstao tokom leta i favorizovao razvoj La Ninje, koji je pokrenuo voz atmosferskih talasa koji je izvirao iz istočne Australije i širio se prema jugoistoku, produbljujući na daljinu Amundsenovo more. Potonji je ostao najjači ili blizu najjače zbog efekta hlađenja u stratosferi neviđene redukcije ozona, što je izazvalo produbljenu i pomerenu ka jugozapadu nisku Amundsenovog mora.

„Smanjenje ozona bez presedana takođe je igralo ulogu kroz indukovano zagrevanje površine na zapadnom Antarktiku povećanjem kratkotalasnog zračenja nadole. Pored toga, pozitivna povratna informacija između temperature površine mora, neto kratkotalasnog zračenja i oblačnosti, zajedno sa Ekmanovom prenosom toplote, pojačala je izrađivanje na površinu. zagrevanje“, dodaje prof. Li.