Šta Habl i Veb trenutno posmatraju? NASA alat ima odgovor

Šta Habl i Veb trenutno posmatraju? NASA alat ima odgovor

Nije teško saznati šta su NASA-ini svemirski teleskopi Habl i Džejms Veb primetili u prošlosti. Jedva nedelja prođe bez vesti o kosmičkom otkriću koje je omogućeno korišćenjem slika, spektra i drugih podataka koje su prikupile NASA-ine plodne astronomske opservatorije.

Ali šta Habl i Veb gledaju u ovom trenutku? Sjenčani stub u kojem se nalaze zvezde u nastajanju? Par galaksija u sudaru? Atmosfera daleke planete? Galaktička svetlost, rastegnuta i izobličena na 13 milijardi godina dugom putovanju kroz svemir?

NASA-in Space Telescope Live, veb aplikacija koja je prvobitno razvijena 2016. godine za isporuku ažuriranja u realnom vremenu o ciljevima Habla, sada omogućava lak pristup ažuriranim informacijama o trenutnim, prošlim i predstojećim zapažanjima i od Habla i Veba.

Dizajniran i razvijen za NASA-u od strane Naučnog instituta za svemirski teleskop u Baltimoru, ovaj istraživački alat nudi javnosti jednostavan i privlačan način da sazna više o tome kako se sprovode astronomska istraživanja.

Sa redizajniranim korisničkim interfejsom i proširenom funkcionalnošću, korisnici mogu da saznaju ne samo koju planetu, zvezdu, maglinu, galaksiju ili region dubokog svemira svaki teleskop posmatra u ovom trenutku, već i gde se tačno ti ciljevi nalaze na nebu; koji se naučni instrumenti koriste za snimanje slika, spektra i drugih podataka; tačno kada i koliko dugo se planiraju posmatranja; status posmatranja; ko vodi istraživanje; i što je najvažnije, ono što naučnici pokušavaju da otkriju.

Informacije za posmatranja iz odobrenih naučnih programa dostupne su preko Mikulskog arhiva za svemirske teleskope. NASA-in svemirski teleskop uživo nudi lak pristup ovim informacijama – ne samo trenutnim ciljevima, već i čitavom katalogu prošlih posmatranja – sa Vebovim zapisima koji datiraju od prvih ciljeva puštanja u rad u januaru 2022., a Hablovim zapisima do kraja nazad na početak svog rada u maju 1990. godine.

Mapa neba sa mogućnošću zumiranja, usredsređena na lokaciju mete, razvijena je korišćenjem Atlasa neba Aladin, sa slikama sa zemaljskih teleskopa kako bi se obezbedio kontekst za posmatranje. (Pošto podaci Habla i Veba moraju da prođu preliminarnu obradu, a u mnogim slučajevima i preliminarnu analizu, pre nego što budu objavljeni javnosti i astronomskoj zajednici, slike u realnom vremenu nisu dostupne u ovom alatu ni za jedan teleskop.)

Detalji kao što su ime i koordinate cilja, planirano vreme početka i završetka i tema istraživanja se izvlače direktno iz baze podataka za planiranje posmatranja i planiranja predloga. Veze unutar alata usmeravaju korisnike na originalni predlog istraživanja, koji služi kao kapija za više tehničkih informacija.

Iako ova najnovija verzija NASA-inog svemirskog teleskopa uživo predstavlja značajnu transformaciju u odnosu na prethodno izdanje, tim već prikuplja povratne informacije od korisnika i planira dodatna poboljšanja kako bi pružila mogućnosti za dublje istraživanje i razumevanje.

NASA-in svemirski teleskop uživo je dizajniran da radi na desktop i mobilnim uređajima i dostupan je preko NASA-inih zvaničnih veb lokacija Hubble i Vebb. Dodatni detalji o sadržaju, uključujući objašnjenja informacija prikazanih u alatu koja su dostupna javnosti, mogu se naći u Uputstvu za korisnike.