Usklađivanje vida i zvuka govora – lica i glasa – u ranom detinjstvu je važna osnova za kasniji razvoj jezika.
Ova sposobnost, poznata kao intersenzorna obrada, je suštinski put za učenje novih reči. Prema nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu Infanci, stepen uspeha u intersenzornoj obradi sa samo 6 meseci može predvideti vokabular i jezičke rezultate sa 18 meseci, 2 godine i 3 godine.
„Odrasli su veoma vešti u ovome, ali bebe moraju da nauče da povezuju ono što vide sa onim što čuju. To je ogroman posao i oni ga rade veoma rano u svom razvoju“, rekla je glavni autor Elizabet V. Edgar, koja je sprovela studiju kao student doktorskih studija psihologije FIU i sada je postdoktorski saradnik u Centru za proučavanje dece na Jejlu. „Naši nalazi pokazuju da intersenzorna obrada ima svoj nezavisni doprinos jeziku, iznad i iznad drugih utvrđenih prediktora, uključujući unos roditeljskog jezika i socioekonomski status.“
Tokom tri godine, Edgar i tim u laboratoriji za razvoj novorođenčadi FIU profesorke psihologije Lorraine E. Bahrick testirali su brzinu i tačnost intersenzorne obrade kod 103 bebe uzrasta od 3 meseca do 3 godine, koristeći Protokol o efikasnosti intersenzorne obrade (IPEP). Ovaj alat su kreirali Bahrick i koistraživač FIU, pomoćnik profesora psihologije James Torrence Todd i njegove kolege.
Dizajniran da prikaže ometanje ili simulira „buku“ biranja zvučnika iz gomile, IPEP predstavlja nekoliko kratkih video testova. Svako ispitivanje prikazuje šest lica žena prikazanih u odvojenim kutijama na ekranu odjednom. Čini se da sve žene govore.
Međutim, zvučni zapis koji odgovara samo jednoj od žena koje govori čuje se na svakom suđenju. Pomoću uređaja za praćenje očiju koji prati kretanje zenica, istraživači su mogli da izmere da li su bebe uspele da se poklapaju, kao i koliko dugo su posmatrale odgovarajuće lice i glas.
Zatim su podaci upoređeni sa jezičkim ishodima u različitim fazama razvoja – kao što je koliko su jedinstvenih i ukupnih reči deca koristila. Rezultati su otkrili da su bebe koje su duže gledale tačnog govornika kasnije imale bolje jezičke rezultate sa 18 meseci, 2 godine i 3 godine.
Veza između intersenzorne obrade i jezika postaje jasnija kada se sagleda priroda govora. To je zvuk, naravno. Ali to je takođe praćeno pokretima usana, izrazima lica i gestovima. Govor je i slušni i vizuelni. Bebi razgovor je, posebno, pravo multisenzorno iskustvo. Roditelj ili staratelj razigrano gestikulira, možda se kreće oko omiljene igračke dok je imenuje. Ovo postavlja scenu za učenje, razumevanje koja reč odgovara određenim objektima u svetu – nešto što se može desiti samo kada beba može da bude selektivnija sa svojom pažnjom, presecajući distrakcije kako bi uskladila glas sa licem ili zvuk sa objektom .
„Bolja selektivna pažnja na audiovizuelni govor u detinjstvu može omogućiti bebama da iskoriste veće prednosti mogućnosti ranog učenja reči, kao što je označavanje objekata, koje pružaju negovatelji tokom interakcije“, rekao je Bahrick.
Za roditelje ili staratelje, Edgar je istakao da ovo istraživanje služi kao podsetnik da se bebe oslanjaju na koordinaciju onoga što vide sa onim što čuju da bi naučile jezik.
„To znači da je korisno da pokažete na ono o čemu pričate ili da pomerate objekat dok izgovarate njegovo ime. Sinhronizacija objekta i zvuka pomaže da se pokaže da ova reč pripada ovoj stvari“, objasnio je Edgar. „Kao što vidimo u našim studijama, ovo je veoma važno u ranom razvoju i postavlja osnovu za složenije jezičke veštine kasnije.“