Nakon devet godina posvećenog rada sa bespilotnim letelicama (UAV), partnerstvo između Nacionalnog vojnog univerziteta (NPS) i Naval Research Laboratory (NRL) uspešno je zaključilo krajnji test svojih istraživanja i razvoja u jednom od najizazovnijih okruženja na svetu: Arktičkom krugu.
Tim za saradnju integrisao je najnoviji softver NPS-a za planiranje putanja leta, poznat kao POTION (Optimizacija putanje), sa Vanilla UAV-om koji je razvio i upravlja ga Platform Aerospace. Ova inicijativa je pomerala granice njihovog istraživanja, podvrgavajući kombinaciju Vanilla-POTION rigoroznom testiranju na zahtevnoj severnoj padini Aljaske, što je iskoristilo uski vremenski prozor.
Rezultati arktičkog leta u septembru prevazišli su sva očekivanja, postavljajući nove rekorde u odnosu na prethodne misije. Ovo dostignuće ističe izuzetne mogućnosti kombinacije Vanilla-POTION i označava prekretnicu u unapređenju UAV tehnologije za pomorske operacije kroz dugoročno partnerstvo.
Vođen naporima NPS-a u „letenju sa svešću o energiji“ je vanredni profesor za mašinstvo i vazduhoplovstvo (MAE) dr Vladimir Dobrohodov, koji je započeo svoj rad u NPS-u kao postdoktorski saradnik 2001. godine.
Efikasnost jedrilica se kvantifikuje razumnim korišćenjem energije, što je kontrast borbene efikasnosti primenjene na borbene avione. Tokom devetogodišnje saradnje NPS-a i NRL-a, razvijeni su inovativni pristupi za optimizaciju efikasnosti dugotrajnih aviona.
Bliska saradnja sa profesorima Markom Karpenkom i Kevinom Džonsom iz MAE-a pomogla je u unapređenju energetski optimalnog pristupa, što je rezultiralo softverom POTION. Korišćenje neuronskih mreža za brzo izvršavanje kompleksnog energetskog modela omogućilo je optimizaciju putanje leta Vanilla UAV-a.
Ovaj uspeh predstavlja značajan korak napred u razvoju UAV tehnologije i nagoveštava svetlu budućnost saradnje između NPS-a i NRL-a u oblasti pomorskih operacija.