Sociodemografski dispariteti uočeni u kvalitetu života dece sa oštećenjem sluha

Sociodemografski dispariteti uočeni u kvalitetu života dece sa oštećenjem sluha

Rasa i etnička pripadnost i nepovoljan položaj susedstva su povezani sa kvalitetom života koji je povezan sa sluhom (KOL) kod gluve ili nagluve dece (DHH), prema istraživačkom pismu objavljenom na internetu 30. oktobra u JAMA Netvork Open.

Brooke R. Varren, sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku, i kolege su procenili razlike u kvalitetu slušanja kod različitih DHH populacija. Analizom je obuhvaćeno 299 pacijenata (uzrasta od 7 do 18 godina) sa trajnim gubitkom sluha u centru za tercijarnu negu od 2014. do 2022. godine.

Istraživači su otkrili da je prosek čistog tona (PTA) imao inverznu vezu sa rezultatom za slušno okruženje i refleksiju kvaliteta života (HEAR-KL), sa manjim gubitkom sluha koji je povezan sa višim rezultatom HEAR-KL. Uočena je povezanost između bele rase i etničke pripadnosti koja nije iz Španije i nižeg HEAR-KL rezultata, čak i kada se uzmu u obzir sve sociodemografske i kliničke kovarijate.

Nasuprot tome, azijska rasa i etnička pripadnost ne-Hispanjona bili su povezani sa višim HEAR-KL rezultatima. Uočena je negativna povezanost između rangiranja indeksa deprivacije područja (ADI) i kvaliteta života. Pacijenti sa većim socio-ekonomskim nepovoljnim položajem imali su značajno veću verovatnoću da imaju niži HEAR-KL skor. Za pacijente uzrasta od 7 do 12 godina, ukupan HEAR-KL skor nije bio značajno povezan sa ADI, dok je za pacijente uzrasta od 13 do 18 godina visok ADI bio značajno povezan sa niskim ukupnim HEAR-KL skorom.

„Buduće studije bi trebalo da razjasne ove faktore koji se mogu promeniti kako bi omogućili multidisciplinarnim zdravstvenim timovima da pruže prilagođeniju negu za gubitak sluha i poboljšaju kvalitet života kod dece sa DHH“, pišu autori.