Smrt tumorskih ćelija može imati povratne posledice, jačajući odbranu raka i ograničavajući uspeh imunoterapije

Smrt tumorskih ćelija može imati povratne posledice, jačajući odbranu raka i ograničavajući uspeh imunoterapije

Nova istraživanja otkrivaju da postoji neočekivani mehanizam kako ćelije raka mogu da izbegnu imunološki odgovor, što može ometati efikasnost terapije. Istraživanje objavljeno u časopisu Cancer Cell detaljno objašnjava kako određeni tip ćelijske smrti, poznat kao nekroptoza, može zapravo podstaći brži rast tumora blokirajući sposobnost imunološkog sistema da se bori protiv raka.

Tim istraživača s Moffitt Cancer Centra usredsredio se na proučavanje nekroptoze, oblika ćelijske smrti koji se smatrao korisnim za jačanje imunološkog odgovora protiv raka. Međutim, njihova otkrića ukazuju na to da kada ćelije raka umru na ovaj način, one oslobađaju molekul po imenu interleukin-1α.

Ovaj molekul stvara okruženje u tumoru koje smanjuje imunološki odgovor, sprečavajući T ćelije da napadaju kancerogene ćelije. Dr Brajan Rufel, vodeći autor studije i član imuno-onkološkog programa u Mofitu, ističe: „Umesto da podržava imunološki odgovor, nekroptoza zapravo deluje u korist tumora, pomažući im da rastu. Naša studija naglašava ključnu ulogu interleukina-1α u ovom procesu, sugerirajući da bi blokiranje ovog molekula moglo poboljšati efikasnost imunološkog sistema u borbi protiv raka.“

Dalje istraživanje je pokazalo da ćelije raka koje reaguju na hemoterapiju takođe oslobađaju interleukin-1α, što može objasniti zašto neki tretmani ne postižu očekivane rezultate. Međutim, pozitivno je to što su istraživači uspeli da unaprede imunološki odgovor i efikasnost terapije – poput hemoterapije i imunoterapije – blokiranjem interleukina-1α na modelima životinja.

Rufel ističe: „Blokiranjem interleukina-1α, mogli bismo značajno poboljšati efikasnost trenutnih terapija raka. Osim toga, ova strategija može smanjiti toksičnost povezanu s hemoterapijom, čime bi se pacijentima olakšalo podnošenje terapije i povećala šansa za uspešan ishod.“

Studija je takođe ukazala da niži nivoi interleukina-1α mogu biti povezani s boljim ishodima lečenja, posebno kod pacijenata koji primaju hemoterapiju. Ovo sugeriše da bi interleukin-1α mogao biti koristan marker u predviđanju efikasnosti terapije kod različitih pacijenata.

Za više informacija o istraživanju, možete se referisati na studiju pod nazivom „Oslobađanje interleukina-1α tokom ćelijske smrti nalik nekrotičnoj generiše imunosupresiju izazvanu mijeloidom koja ograničava antitumorski imunitet“ objavljenu u časopisu Cancer Cell (2024).