Nova studija objavljena u časopisu PLOS Biology otkriva da gama-aminobuterna kiselina (GABA), neurotransmiter koji je tradicionalno smatran inhibitornim, može imati i ulogu u buđenju neurona. Ovo otkriće, sprovedeno na neuronima bodljikave projekcije, postavlja pitanje dosadašnjeg shvatanja komunikacije između neurona u mozgu i otvara nove puteve istraživanja u neurologiji i veštačkoj inteligenciji.
Dosadašnje razumevanje neurotransmitera GABA bilo je da on ima inhibicionu ulogu u mozgu, suprotnu ulozi glutamata, dominantnog ekscitatornog neurotransmitera. Međutim, nova studija pokazuje da GABA može i da aktivira neurone, posebno kada su u stanju mirovanja, pripremajući ih za prijem signala iz glutamata. Ovo otkriće menja konvencionalne poglede na funkcionisanje mozga i otvara nove perspektive u razumevanju neuroloških poremećaja poput Parkinsonove i Hantingtonove bolesti. Takođe, postavlja pitanje dosadašnjih modela veštačke inteligencije, sugerirajući da oni možda ne odražavaju kompleksnost komunikacije između neurona u mozgu.
Otkriće višestrukih funkcija GABA-e ima široke implikacije u neurologiji i tehnologiji. Promena dosadašnjeg shvatanja uloge ovog neurotransmitera ne samo da pruža bolje razumevanje mozga i neuroloških poremećaja, već i utiče na način na koji razvijamo veštačku inteligenciju. Ovo otkriće postavlja temelje za dalja istraživanja koja bi mogla promeniti način na koji posmatramo i tretiramo neurološke bolesti, kao i razvijamo tehnološke inovacije inspirisane mozgom.