Smanjen sadržaj sumpora u gorivu za transport povezan sa povećanim zagrevanjem atmosfere

Smanjen sadržaj sumpora u gorivu za transport povezan sa povećanim zagrevanjem atmosfere

Smanjenje od 80% u emisiji sumpor-dioksida u transportu uočeno početkom 2020. moglo bi biti povezano sa značajnim zagrevanjem atmosfere u nekim regionima okeana, prema studiji modeliranja objavljenoj u Communications Earth & Environment. Nagli pad emisija bio je rezultat uvođenja uredbe Međunarodne pomorske organizacije iz 2020. (IMO 2020), koja je smanjila maksimalni dozvoljeni sadržaj sumpora u gorivu za transport sa 3,5% na 0,5% kako bi se smanjilo zagađenje vazduha.

Lož ulje koje se koristi za velike brodove ima značajno veći procentualni sadržaj sumpora nego goriva koja se koriste u drugim vozilima. Sagorevanjem ovog goriva nastaje sumpor-dioksid, koji reaguje sa vodenom parom u atmosferi i proizvodi sulfatne aerosole. Ovi aerosoli hlade površinu Zemlje na dva načina: direktno reflektujući sunčevu svetlost nazad u svemir; a uticajem na oblačnost .

Povećanje broja aerosola povećava broj kapljica vode koje se formiraju uz istovremeno smanjenje njihove veličine, povećavajući pokrivenost oblaka i formirajući svetlije oblake koji reflektuju više sunčeve svetlosti nazad u svemir. Osvetljenje morskog oblaka je oblik geoinženjeringa gde se morski oblaci namerno zaseju aerosolima da bi se postigao ovaj efekat.

Tianle Juan i njegove kolege izračunali su efekat IMO 2020 na atmosferske nivoe sulfatnih aerosola iznad okeana i kako je to uticalo na sastav oblaka. Otkrili su značajno smanjenje i nivoa atmosferskih aerosola i gustine broja kapljica u oblaku.

Najveće modelovano smanjenje aerosola bilo je u Severnom Atlantiku, Karipskom moru i Južnom kineskom moru – regionima sa najprometnijim brodskim putevima. Autori su zatim procenili efekat IMO 2020 na energetski budžet Zemlje (razliku između energije primljene od sunca i energije koja se zrači sa Zemlje) od 2020. Izračunali su da je procenjeni efekat ekvivalentan 80% uočenog povećanja u toplotna energija zadržana na Zemlji tokom tog perioda.

Autori sugerišu da značajan modelovani efekat IMO 2020 na energetski budžet Zemlje pokazuje potencijalnu efikasnost osvetljavanja morskih oblaka kao strategije za privremeno hlađenje klime. Međutim, oni takođe upozoravaju da je planirano smanjenje emisija sumpor-dioksida zbog IMO 2020 koje potencijalno izaziva nenamerno povećanje morske atmosferske temperature primer šoka završetka geoinženjeringa, koji bi mogao da utiče na regionalne vremenske obrasce.