Slušni aparat bi mogao da produži funkciju mozga

Slušni aparat bi mogao da produži funkciju mozga

Gubitak sluha je čest deo procesa starenja, ali mnogi nisu svesni da je on povezan sa ubrzanim kognitivnim padom i povećanim rizikom od demencije. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, skoro 60% odraslih starijih od 60 godina doživljava umereni ili onesposobljavajući gubitak sluha. Kognitivno starenje, sa svojim izazovima kao što su usporavanje brzine procesiranja informacija i smanjeno pamćenje, takođe je deo normalnog procesa starenja.

Studije su pokazale da gubitak sluha povećava rizik od demencije, a da je odlaganje početka demencije za samo godinu dana moglo smanjiti njenu globalnu prevalenciju za 10%. Zbog toga je važno prepoznati vezu između gubitka sluha i kognitivnog zdravlja, posebno kod starijih osoba.

Korišćenje slušnih aparata može biti ključno za očuvanje kognitivnog zdravlja kod starijih osoba sa gubitkom sluha. Studije su pokazale da grupa korisnika slušnih aparata pokazuje stabilnost u kognitivnim performansama tokom vremena, dok je grupa koja nije koristila slušne aparate značajno pokazala kognitivni pad.

Osim toga, gubitak sluha povezan je sa drugim negativnim ishodima kao što su veći rizik od padova, češće hospitalizacije i depresija. Međutim, mnogi ljudi koji bi mogli imati koristi od slušnih aparata ne traže audiološku negu ili ne koriste svoja pomagala.

Kroz edukaciju i podizanje svesti o važnosti slušnih aparata, možemo pomoći ljudima da održe svoje kognitivno zdravlje i poboljšaju kvalitet svog života kako stare.