Neočekivana sposobnost slonova za upotrebu alata

Neočekivana sposobnost slonova za upotrebu alata

Upotreba alata nije jedinstvena za ljude. Šimpanze koriste štapove kao alat. Delfini, vrane i slonovi takođe su poznati po svojim sposobnostima korišćenja alata. Sadašnji izveštaj u Current Biology od 8. novembra 2024. ističe izuzetnu veštinu slonova u korišćenju creva kao fleksibilne glave za tuširanje. Kao neočekivani bonus, istraživači kažu da imaju i dokaze da kolega slon zna kako da isključi vodu, možda kao neku vrstu „šale“.

„Slonovi su neverovatni sa crevima“, kaže Majkl Breht sa Humbolt univerziteta u Berlinu, jedan od starijih autora. „Kao što je to često slučaj sa slonovima, ponašanje upotrebe alata za crevo se veoma razlikuje od životinje do životinje; slon Meri je kraljica tuširanja.

Istraživači su došli do otkrića nakon što je drugi stariji autor lista, Lena Kaufman, takođe sa Univerziteta Humbolt u Berlinu, jednog dana videla kako se azijska slonica Meri u Berlinskom zoološkom vrtu tuširala i to snimila na film. Ona je to vratila svojim kolegama, koje su odmah bile impresionirane. Prva autorka studije Lea Urban odlučila je da detaljnije analizira ponašanje.

„Nisam mnogo ranije razmišljao o crevima kao alatima, ali ono što je proizašlo iz Leinog rada je da slonovi odlično razumeju ove alate“, kaže Breht.

Istraživači su otkrili da Meri sistematski tušira ​​svoje telo, usklađujući crevo za vodu sa svojim udovima. Obično uhvati crevo iza njegovog vrha da bi ga koristila kao čvrstu glavu tuša. Da bi stigla do leđa, ona prelazi na laso strategiju, hvatajući crevo dalje nagore i zamahujući njime preko tela. Kada je dobila veće i teže crevo, Meri je koristila svoj prtljažnik za pranje umesto glomaznijeg i manje korisnog creva.

Istraživači kažu da nalazi nude novi primer ciljane upotrebe alata. Ali ono što ih je najviše iznenadilo je način na koji je azijski slon Ančali reagovao tokom Merinog tuširanja.

Dva slona su pokazala agresivne interakcije tokom tuširanja, kažu istraživači.

U jednom trenutku, Ančali je počela da vuče crevo prema sebi i dalje od Meri, podižući ga i savijajući ga kako bi poremetila protok vode. Iako ne mogu biti sigurni u Anchalijeve namere, izgledalo je kao da je slon pokazivao neku vrstu ponašanja pri upotrebi alata drugog reda, onemogućavajući alat u konvencionalnijoj upotrebi od strane drugog slona, možda kao čin sabotaže.

„Iznenađenje je svakako bilo Anchalijevo ponašanje sa previjanjem i stezanjem“, kaže Breht. „Niko nije mislio da će ona biti dovoljno pametna da izvede takav trik.

U stvari, on izveštava o mnogo debata u laboratoriji o Anchalijevom ponašanju i šta je to značilo. Zatim su videli da Ančali pronalazi drugi način da poremeti Marijino tuširanje. U ovom slučaju, Anchali je uradio ono što istraživači nazivaju postoljem za prtljažnik da zaustavi protok vode. Za ovaj podvig, Anchali stavlja svoj deblo na crevo, a zatim spušta svoje masivno telo na njega.

Breht objašnjava da su slonovi dobro obučeni da ne gaze na creva, da ih čuvari ne bi izgrdili. Kao rezultat toga, kaže, to gotovo nikada ne rade. Istraživači sumnjaju da je zato Ančali smislio izazovnija rešenja da spreči da voda teče tokom Marijinih tuševa.

„Kada je Ančali smislio drugo ponašanje koje je poremetilo protok vode do Meri, postao sam prilično uveren da ona pokušava da sabotira Meri“, rekao je Breht.

Nalazi dolaze kao podsetnik na izuzetnu manipulativnu veštinu i upotrebu alata slonova, omogućenu sposobnošću hvatanja njihovih surla. Istraživači kažu da se sada pitaju šta nalazi u zoološkim vrtovima znače za slonove u njihovom prirodnom okruženju.

„Da li se slonovi šale jedni drugima u divljini?“ upita Breht. „Kada sam prvi put video Ančalijevo previjanje i stezaljku, prasnuo sam u smeh. Pa, pitam se, da li Ančali takođe misli da je ovo smešno, ili je samo zla?“

Više informacija: Upotreba alata za crevo za vodu i ponašanje azijskih slonova pri tuširanju, Current Biologi (2024). DOI: 10.1016/j.cub.2024.10.017. vvv.cell.com/current-biologi/f … 0960-9822(24)01371-Ks

Informacije o časopisu: Current Biologi

Obezbeđuje Cell Press

Istražite dalje