Slika: Zemlja kroz sočivo od 2 mm

Slika: Zemlja kroz sočivo od 2 mm

Daleka, delimično zasjenjena Zemlja, gledano sa orbite visine 6.000 km. Ova neobična slika je dobijena korišćenjem izuzetno minijaturizovane kamere veličine ivice novčića od 20 centi – minijaturni tehnološki eksperiment na ESA-inom TRISAT-R CubeSat-u veličine kutije za cipele.

Menadžer projekta TRISAT-R Iztok Kramberger sa Univerziteta u Mariboru objašnjava: „Ova malena kamera veličine manje od dva kubna milimetra snimila je objekat veličine približno trilion kubnih kilometara — našu prelepu planetu Zemlju — udaljenu hiljadama kilometara. “

CubeSat napravljen od tri standardizovane kutije od 10 cm, TRISAT-R je druga svemirska misija Slovenije, koja je prošle godine letela na evropskom inauguracionom lansiranju Vega-C u relativno negostoljubivo okruženje srednje Zemljine orbite, na visini od 6000 km. Orbitalna putanja misije vodi je pravo kroz srce jonosfere – električni aktivni sloj Zemljine atmosfere – kao i unutrašnji Van Alenov pojas zračenja.

Ovo omogućava TRISAT-R-u da testira skup korisnih opterećenja za detekciju zračenja. Pored toga, TRISAT-R tim je napravio par sićušnih kamera, sa sočivima napravljenim od prozirnog borosilikatnog stakla kako bi se obezbedila ograničena otpornost na zračenje, montiranih direktno na senzore slike od 320k320 piksela. Pogledajte jednu ovde.

Dr Kramberger dodaje: „Rezultirajuća slika Zemlje je veoma niske rezolucije, pošto ove visoko minijaturizovane kamere nisu bile namenjene za snimanje zemaljskih slika, plus TRISAT-R satelit koristi magnetokordere za kontrolu položaja, tako da je precizno usmeravanje teško postići.

„Naš glavni interes je bio da uhvatimo primere „efekta crnog sunca“—uobičajenog u zemaljskim digitalnim slikama, gde prezasićenost piksela može prouzrokovati da veoma svetla područja izgledaju tamna. Uspeli smo u ovim istraživanjima, ali smo takođe imali sreće dovoljno za dobijanje ovakvih slika.“

ESA je podržala proizvodnju, montažu i testiranje TRISAT-R kroz element „Fli“ svog programa opšte tehnologije podrške, otvarajući mogućnosti za demonstraciju u orbiti za evropske kompanije.

Smešten u svojoj jedinstvenoj i izazovnoj orbiti, faza puštanja u rad TRISAT-R trebalo bi da se završi kasnije ovog meseca, obuhvatajući 16 meseci uspešnih operacija u orbiti.