Gubitak vida kod određenih naslednih očnih bolesti može biti uzrokovan bakterijama creva i potencijalno se može lečiti antimikrobnim sredstvima, otkriva nova studija na miševima koju su zajedno vodili istraživači UCL i Moorfields.
Međunarodna studija je primetila da se u očima sa gubitkom vida uzrokovanom određenom genetskom mutacijom, za koju se zna da izaziva očne bolesti koje dovode do slepila, nalaze crevne bakterije u oštećenim delovima oka.
Autori novog rada, objavljenog u Cell-u i koji su zajednički predvodili istraživači u Kini, kažu da njihova otkrića sugerišu da genetska mutacija može da opusti odbranu tela, omogućavajući tako štetnim bakterijama da dođu do oka i izazovu slepilo.
Creva sadrže trilione bakterija, od kojih su mnoge ključne za zdravo varenje. Međutim, oni takođe mogu biti potencijalno štetni.
Istraživači su istraživali uticaj Crumbsovog homolog 1 (CBR1) gena, za koji se zna da se eksprimira u retini (tanak sloj ćelija na zadnjem delu oka) i ključan je za izgradnju barijere krvi i retine za regulaciju šta teče u i iz oka.
CRB1 gen je povezan sa naslednom bolešću oka, najčešće oblicima Leberove kongenitalne amauroze (LCA) i retinitis pigmentosa (RP); gen je uzrok 10% slučajeva LCA i 7% slučajeva RP širom sveta.
Koristeći modele miša, istraživački tim je otkrio da je gen CRB1 ključan za kontrolu integriteta donjeg gastrointestinalnog trakta, što je prvo takvo zapažanje. Tamo se bori protiv patogena i štetnih bakterija tako što reguliše ono što prolazi između sadržaja creva i ostatka tela.
Tim je otkrio da kada gen ima određenu mutaciju, prigušujući njegovu ekspresiju (smanjujući njegov efekat), ove barijere u mrežnjači i crevima mogu biti probijene, omogućavajući bakterijama u crevima da se kreću kroz telo i u oko, što dovodi do do lezija na mrežnjači koje izazivaju gubitak vida.
Ono što je najvažnije, lečenje ovih bakterija antimikrobnim sredstvima, kao što su antibiotici, bilo je u stanju da spreči gubitak vida kod miševa iako nije obnovilo zahvaćene ćelijske barijere u oku.
Nasleđene očne bolesti su vodeći uzrok slepila u Velikoj Britaniji kod radno sposobnih ljudi. Početak bolesti može varirati od veoma ranog detinjstva do odraslog doba, ali pogoršanje je nepovratno i ima doživotne posledice. Do danas se razvoj tretmana u velikoj meri fokusirao na genske terapije.
Nalazi ove studije sugerišu da jednostavno korišćenje antimikrobnih sredstava može pomoći u sprečavanju pogoršanja naslednih bolesti oka povezanih sa CRB1. Budući rad će istražiti da li se ovo odnosi na ljude.
Glavni autor profesor Richard Lee (UCL Institut of oftalmologi i Moorfields Eie Hospital NHS Foundation Trust) rekao je: „Pronašli smo neočekivanu vezu između creva i oka, što može biti uzrok slepila kod nekih pacijenata.“
„Naši nalazi bi mogli imati ogromne implikacije za transformaciju lečenja očnih bolesti povezanih sa CRB1. Nadamo se da ćemo nastaviti ovo istraživanje u kliničkim studijama kako bismo potvrdili da li je ovaj mehanizam zaista uzrok slepila kod ljudi i da li tretmani koji ciljaju bakterije mogu sprečiti slepilo.
„Pored toga, pošto smo otkrili potpuno novi mehanizam koji povezuje degeneraciju mrežnjače sa crevima, naši nalazi mogu imati implikacije na širi spektar očnih stanja, za koje se nadamo da ćemo nastaviti da istražujemo sa daljim studijama.“