Slepi miševi su otkrili trik koji im omogućava da prevaziđu fiziku koja bi nas ostale sisare prisilila da se vratimo na Zemlju tokom dugih migracija. Novo istraživanje otkriva da koriste „surferski“ trik, jahanje na frontovima oluja, kako bi preleteli stotine milja u jednoj noći.
Tim istraživača sa Instituta Maks Plank za ponašanje životinja u Nemačkoj pratio je ženke noćnih slepih miševa (Nictalus noctula) tokom njihove migracije u proleće, kada preleću velike udaljenosti iz hibernacije prema svojim porodilištima. Iako su naučnici očekivali da će se slepi miševi povremeno zaustavljati kako bi dopunili energiju, otkrili su iznenađujući obrazac – slepi miševi koriste prednosti olujnih frontova, hvatajući tople vazdušne struje koje im pomažu da pređu do 383 kilometra (238 milja) u samo jednoj noći.
Naučnici su otkrili da slepi miševi ne prate jednu stalnu rutu, već se kreću uopšteno severoistočno, koristeći niz oluja da bi uštedeli energiju i ubrzali svoje putovanje. Ovaj nevjerojatan trik omogućava im da prežive dugo i naporno putovanje prema svojim majčinim skloništima, a istraživanje pruža jedinstven uvid u strategije migracije ovih neverovatnih stvorenja.
Ovo istraživanje, objavljeno u časopisu „Nauka“, nudi novo razumevanje o tome kako slepi miševi koriste svoje okruženje na jedinstven način da bi preživeli i uspešno migrirali na velike udaljenosti.