Istraživači u UNC Gillings School of Global Public Health i UNC Lineberger Comprehensive Cancer Center otkrili su da slanje testova za samosakupljanje humanog papiloma virusa (HPV) i pružanje pomoći pri zakazivanju termina za skrining u klinici ženama sa niskim primanjima, nisu podvrgnute skriningu, poboljšale skrining raka skoro dva puta u poređenju sa samo zakazivanjem pomoći. Pomoć pri zakazivanju se prvenstveno sastojala od pomoći u zakazivanju termina za lični skrining u klinici, bez obzira da li je test kod kuće ponuđen ili vraćen, ili da li je HPV test bio negativan ili pozitivan.
Nalazi iz randomizovanog ispitivanja pojavili su se 11. maja 2023. u časopisu The Lancet Public Health.
„Nadala sam se da ulazim u ovu studiju da bi slanje kompleta za kućno prikupljanje moglo da poveća skrining raka grlića materice, ali smo bili oduševljeni što smo otkrili skoro dvostruko povećanje u učestalosti skrininga“, rekla je Dženifer S. Smit iz UNC Lineberger, dr. ., MPH, profesor epidemiologije na UNC’s Gillings i odgovarajući autor ove studije. „Mnogi se neko vreme nisu uključili u sistem skrininga i dostavljanje kompleta svojim domovima pomoglo je da se sruši osnovna barijera.“
Procenjuje se da će 14.000 žena u Sjedinjenim Državama ove godine dobiti dijagnozu raka grlića materice, prema Nacionalnom institutu za rak, a rak će dovesti do više od 4.300 smrti. Rak grlića materice nesrazmerno pogađa crne i latinoameričke žene, pri čemu latinoameričke žene imaju najveću stopu incidencije, a crne žene imaju najveću stopu smrtnosti od ove bolesti u Severnoj Karolini i Sjedinjenim Državama. Većina karcinoma grlića materice javlja se među nedovoljno pregledanim ženama. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti procenjuju da 22% odraslih osoba koje ispunjavaju uslove u SAD kasni za skrining.
Studija Moje telo, moj test-3 regrutovala je 665 žena, starosti od 25 do 64 godine, koje nisu bile osigurane ili upisane u Medicaid ili Medicare, iz 22 okruga širom Severne Karoline. Žene su imale niska primanja i većina njih je živela u urbanim sredinama. Niko nije imao papa test za četiri godine ili visokorizični HPV test za šest godina, zbog čega su kasnili za skrining.
Dve trećine žena dobilo je poštom pakete za prikupljanje HPV virusa, nakon čega je usledila pomoć pri zakazivanju pregleda na klinici. Druga trećina je sama dobila pomoć u zakazivanju skrininga. Primarni ishod je bio prisustvo na pregledu u klinici ili testiranje HPV-negativnog sa samosakupljenim uzorcima u roku od šest meseci od uključivanja u ispitivanje.
Prihvatanje skrininga je bilo 72% među ženama koje su dobile HPV komplete poštom u poređenju sa 37% za drugu grupu žena. Istraživači su otkrili da efekat samoprikupljanja na korišćenje skrininga nije varirao u zavisnosti od starosti, rase/etničke pripadnosti, vremena od poslednjeg skrininga, Medicaid ili Medicare osiguranja ili obrazovanja.
„Kućni skrining za rak grlića materice stavlja žene pod kontrolu. Većina može da izbegne da ide na pregled kod lekara. Ovi kućni kompleti mogu bolje da dođu do ljudi koji nemaju pristup skriningu, koji su posramljeni pregledom grlića materice ili čija verska uverenja uključuju skromnost “, rekao je koautor studije Noel T. Brever, Ph.D., Gillingsov ugledni profesor javnog zdravlja i član UNC Lineberger.
„Verujemo da su naši rezultati primenljivi na žene sa niskim primanjima, nedovoljno pregledane žene širom Sjedinjenih Država“, rekao je Smit. „Sada radimo sa kliničkim partnerima na identifikaciji žena koje bi mogle da kasne sa skriningom putem elektronske medicinske dokumentacije. Nadamo se da ćemo pružiti opciju da im pošaljemo komplet za samostalno prikupljanje koji će koristiti kod kuće kako bi nam ga poslali ili predali komplet direktno njima kada dođu u klinike za druge usluge sa vizijom da na kraju učine samoprikupljanje redovnim kliničkim uslugama.“
Istraživači UNC-a se takođe nadaju da će njihovi nalazi, zajedno sa prethodnim nalazima istraživanja, podstaći Upravu za hranu i lekove da razmotri odobravanje samo-sakupljanje HPV-a kao primarnog testa za skrining za rak grlića materice u SAD.