Ako biste organizovali zabavu sa crnom svetlošću u krilu prirodnjačkog muzeja, većina sisara bi se uklopila u njihov jezivi fluorescentni sjaj.
To je ono što je Keni Travujon, kustos mamologije u Muzeju Zapadne Australije, otkrio kada je njegov tim obasjao ultraljubičasto svetlo na 125 vrsta sisara u kolekciji.
Svetleći efekat nije bio ograničen na platipuse i vombate, koji su pre nekoliko godina identifikovani kao biofluorescentne vrste. Svaka vrsta sisara koju su ispitivali emitovala je zelenu, plavu, ružičastu ili belu nijansu pod UV svetlom.
Unutrašnjost šiljastih ušiju crvene lisice postala je šokantna, fluorescentno zelena.
Polarni medved je zasvetleo kao bela majica pod crnim svetlom, kao i bele pruge zebre i žuto krzno leoparda.
Krila narandžastog slepog miša sa lisnatim nosom postala su potpuno beli skelet, dok mu je krzno sijalo ružičasto.
A uši i rep većeg Bilbija sijali su „sjajno kao dijamant“, kako je Travujon opisao 2020.
Studija je pokazala da je fluorescencija prisutna u polovini porodica sisara, skoro svim kladama i u svih 27 redova.
„Otkrili smo da je fluorescencija široko rasprostranjena u taksonima sisara“, pišu istraživači. „Oblasti fluorescencije uključivale su belo i svetlo krzno, pera, brkove, kandže, zube i nešto gole kože.
Jedina vrsta sisara koja nije imala spoljašnju fluorescenciju bio je patuljasti delfin; samo su mu zubi bili fluorescentni.
Fluorescencija se stvara kada hemikalija, kao što je protein, apsorbuje ultraljubičasto svetlo, a zatim emituje svetlost veće talasne dužine.
Primećen je kod korala, morskih kornjača, žaba, škorpiona, letećih veverica iz Novog sveta, papagaja, zečeva, ljudi i puhova.
Biolozi su dugo raspravljali da li ovaj fluorescentni sjaj daje evolucionu prednost ili je jednostavno nusproizvod površinske hemije.
„Ostaje nejasno da li fluorescencija ima bilo kakvu specifičnu biološku ulogu za sisare“, pišu istraživači.
Protein nazvan keratin koji se nalazi u noktima, koži, zubima, kostima, perima, brkovima i kandžama je biofluorescentan, ali ovo optičko svojstvo može biti samo slučajnost evolucije. Keratin takođe izaziva fluorescenciju kod nepigmentirane ili bledo obojene kose.
Južni tobolčar (Notorictes tiphlops) bio je jedan od najfluorescentnijih sisara zbog svog žuto-belog krzna. Ali ova vrsta živi pod zemljom.
Keratin u krznu N. tiphlops može biti povećan da bi se zaštitio od abrazivnih čestica tla, sa fluorescencijom kao nuspojavom, pretpostavljaju istraživači.
Slično tome, malo je verovatno da će fluorescencija kod slepih miševa koji koriste eholokaciju umesto vida za navigaciju i lov podsticati preživljavanje.
Uprkos velikom skepticizmu, postojali su neki dokazi da je fluorescencija bila evolutivno korisna kod nekih sisara.
Kada su istraživači videli fluorescenciju u pigmentiranom krznu, to je sugerisalo da hemikalija koja nije keratin stvara efekat, kao što su fluorofori.
Sisari koji su najaktivniji noću, u sumrak ili u zoru mogli bi da koriste fluorescenciju kako bi postali vidljiviji u uslovima slabog osvetljenja kako bi se parili ili branili teritoriju.
„Fluorescencija je bila najčešća i najintenzivnija među noćnim vrstama“, piše tim s.
Platipusi zatvaraju oči pod vodom da bi lovili, tako da je malo verovatno da je njihovo svetleće trbušno krzno koristan vizuelni znak.
Međutim, ovo bi mogao biti oblik kamuflaže nazvan kontrasenčenje, što se vidi kod mnogih vodenih životinja.
Ili možda platipus apsorbuje UV svetlost umesto da je reflektuje kako bi se sakrio od predatora i plena čije oči mogu da primete ovu talasnu dužinu svetlosti.
Evoluciona prednost ili ne, to je fascinantan fenomen!