Više od 2 milijarde ljudi, otprilike četvrtina svetske populacije, nema pristup čistoj vodi za piće. Novo, prenosivo i pristupačno rešenje za filtriranje vode koje su kreirali istraživači sa Univerziteta Teksas u Ostinu ima za cilj da to promeni.
Novi sistem sakuplja prljavu vodu pomoću šprica i ubrizgava je u hidrogel filter koji uklanja skoro sve sitne čestice. Takođe nudi značajne prednosti u ceni, jednostavnosti, efikasnosti i održivosti u poređenju sa postojećim komercijalnim opcijama, dajući korisnicima mogućnost da lako dekontaminiraju vodu iz obližnjih potoka i reka i učine je pitkom.
„Vrhunska zabrinutost zbog vode zagađene česticama, posebno u udaljenim i nerazvijenim regionima gde se ljudi često oslanjaju na kontaminirane izvore vode za potrošnju, zahteva hitnu pažnju i priznanje“, rekao je Guihua Ju, profesor nauke o materijalima na Školi inženjerskih škola Cockrell Valker. Odeljenje za mašinstvo i Teksaški institut za materijale. „Naš sistem, sa svojom visokom efikasnošću u uklanjanju različitih vrsta čestica, nudi atraktivno, ali praktično rešenje za poboljšanje dostupnosti slatke vode.“
Istraživanje je objavljeno u časopisu Održivost prirode.
Današnje opcije za prenosnu filtraciju vode sitnih čestica uglavnom se sastoje od filter papira i mikroporoznih membrana. Prema istraživanju, ovi uređaji filtriraju oko 40% i 80% čestica većih od 10 nanometara, respektivno. Ovaj novi sistem hvata blizu 100% ovih čestica.
Napravljen je od jeftinih, održivih, lako dostupnih materijala. Glavna inovacija je isprepletena mreža nanoceluloznih vlakana koja hvata čestice dok novoočišćena voda prolazi. Sve što korisnik treba da uradi je da odnese špric do najbližeg izvora vode, izvuče vodu i ubrizga je kroz filter. Sistem se brine za ostalo, proizvodeći čistu vodu za piće.
Sistem filtera je testiran sa nekoliko vrsta izvora vode, uključujući mutnu vodu, rečnu vodu i vodu kontaminiranu mikroplastikom. Hidrogel filmovi su biorazgradivi i mogu se koristiti do 30 puta pre nego što ih treba zameniti.
Istraživački tim je testirao tehnologiju koristeći špriceve od 1,5 litara, oko 40% dnevnih potreba pojedinca za pitkom vodom. Planiraju da nastave da razvijaju tehnologiju kako bi je koristili u većim razmerama za rešavanje globalnih potreba za pitkom vodom.
Istraživači su bili motivisani jednim od ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija da poboljšaju standarde vode za piće i sanitarne uslove širom sveta.
„Realnost je da veliki procenat svetske populacije nema pristup bezbednoj vodi za piće, čak i na mestima gde su dostupni izvori slatke vode“, rekao je Chukin Lei, glavni autor i diplomirani student koji radi u Iuovoj laboratoriji. „Postoji hitna potreba za jednostavnim, univerzalnim i efikasnim materijalima i uređajima za prečišćavanje vode kontaminirane česticama, koji bi trebalo da budu u stanju da pomognu ljudima širom sveta da dobiju čistu vodu.
Članovi tima na projektu takođe uključuju saradnike sa severoistočnog šumarskog univerziteta, Šangajskog tehničkog univerziteta i Univerziteta Tsinghua