200 godina istraživanja o uticaju gradova na regionalnu klimu i ekstremne vremenske prilike

200 godina istraživanja o uticaju gradova na regionalnu klimu i ekstremne vremenske prilike

Istraživači znaju da urbanizacija ima primetne efekte na procese na i blizu površine Zemlje. Ovo utiče na vremenske prilike i klimu na načine koji imaju posledice na brzo rastuće urbano stanovništvo. Naučna literatura koja se fokusira na urbanizaciju i njene efekte je ogromna i ima doprinose iz mnogih oblasti.

U studiji objavljenoj u časopisu Advances in Atmospheric Sciences, međunarodna saradnja naučnika pregledala je naučnu literaturu o različitim efektima urbanizacije na ekstremne vremenske prilike i regionalnu klimu. Cilj je bio da se ovo znanje bolje sintetiše. Njihov rad pruža pregled naučnih uvida stečenih iz skoro 200 godina urbanih istraživanja i više od 500 izvora literature.

Kako se gradovi šire i urbano stanovništvo raste, naučnici treba da bolje razumeju kako gradovi reaguju na vreme i klimu u različitim razmerama. Ovaj pregled daje pregled aktuelnog naučnog shvatanja efekata urbanizacije. Ovo pomaže da se istaknu nedostaci u metodama posmatranja i modeliranja koje naučnici koriste za proučavanje urbanih područja. Istraživanje takođe preporučuje istraživačke teme i prioritete kako bi se bolje zatvorile praznine u našem razumevanju interakcija urbanih razmera sa vremenom i klimom.

Istraživači su konsolidovali rezultate iz preko 500 studija fokusiranih na urbanizaciju i njen uticaj na vremenske prilike i klimu. Tim je uključivao istraživače iz Nacionalne laboratorije Pacific Northvest, Univerziteta Jejl, Univerziteta u Bostonu, Nacionalnog centra za istraživanje atmosfere, Indijskog instituta za tehnologiju i Univerziteta Zhejiang.

Pregled obuhvata urbana toplotna ostrva (za krošnje, površine, granični sloj i druga područja), toplotne talase, atmosfersku vlagu, polja vetra, strukturu graničnog sloja, disperziju zagađivača vazduha, formiranje oblaka, padavine i oluje. Pregled takođe sumira glavne metode i skupove podataka koji se koriste za proučavanje urbanih područja, kako iz perspektive posmatranja tako i iz perspektive modeliranja. Konačno, pregled razmatra ograničenja i neizvesnosti različitih metoda i identifikuje velike nedostatke u istraživanju. Ovo postavlja teren za buduća istraživanja u ovoj oblasti.