Jedna sesija tretmana, koja uključuje video igru Tetris, može smanjiti simptome posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP). Ovo je pokazalo nova studija sprovedena sa zdravstvenim radnicima koji rade tokom pandemije COVID-19. Studiju vode istraživači sa Univerziteta Upsala i objavljena je u BMC Medicine.
„Moguće je smanjiti učestalost neprijatnih i nametljivih sećanja na traumu, a samim tim i ublažiti druge simptome PTSP-a. Samo jednom vođenom tretmanom videli smo pozitivne efekte koji su postojali i nakon pet nedelja, pa čak i šest meseci nakon tretmana.
„Trauma može uticati na svakoga. Ako se ovaj efekat može postići svakodnevnim alatom koji uključuje video igre, to bi mogao biti pristupačan način da se pomogne mnogim ljudima“, objašnjava Emili Holms, profesor na Univerzitetu u Upsali, koja je vodila studiju.
Karakteristični simptom PTSP-a su neprijatna i nametljiva sećanja na traumatski događaj u obliku mentalnih slika – tipično poznatih kao flešbekovi. Ostali simptomi mogu uključivati izbegavanje, preteranu napetost i probleme kao što su poteškoće sa spavanjem i koncentracijom.
Holms i njene kolege već duže vreme istražuju kako da spreče PTSP. U trenutnoj studiji, istraživači su se fokusirali na uklanjanje flešbekova. Zamenom nametljivih sećanja pomoću vizuelnog zadatka, mogu se smanjiti i drugi simptomi PTSP-a.
Tretman se zasniva na onome što je poznato kao mentalna rotacija, koja leži u srcu Tetrisa. Kada posmatrate objekat iz jednog ugla, možete zamisliti kako bi izgledao da je rotiran u drugu poziciju i da se može videti iz drugog ugla.
U studiji su učestvovala 164 učesnika. Svi učesnici su nedelju dana pratili svoja nametljiva sećanja na traumu. Nakon toga su randomizirani na jedan od dva uslova. Polovina grupe je zamoljena da igra Tetris sa mentalnom rotacijom. Druga polovina, kontrolna grupa, dobila je nevizuelni zadatak: slušanje radija.
Svi učesnici su vodili dnevnik o svojim flešbekovima. Na početku studije, učesnici su imali u proseku 15 flešbekova nedeljno. U petonedeljnom praćenju, učesnici u kontrolnoj grupi imali su u proseku pet epizoda nedeljno, ali oni u grupi za igre imali su u proseku samo jednu.
U praćenju šest meseci nakon tretmana, učesnici u grupi za igre imali su manje teške simptome PTSP-a. U proceni korišćenjem priznatog upitnika (PCL-5) koji se često koristi za procenu svih simptoma PTSP-a, grupa koja se bavi igrama je imala oko upola manje problema nego kontrolna grupa.
„Bilo nas je iznenađujuće da je metoda lečenja bila toliko efikasna i da je poboljšanje simptoma trajalo šest meseci. Shvatam da se možda čini malo verovatnim da tako kratka intervencija, koja uključuje video igrice, ali ne uključuje dubinu razgovor o traumi sa terapeutom, mogao bi pomoći.
„Ali studija pruža naučno kontrolisane dokaze da jedna vođena digitalna sesija tretmana može smanjiti broj nametljivih uspomena i da je mogu bezbedno koristiti od strane učesnika“, nastavlja ona.
„Moja vizija je da ćemo jednog dana moći da obezbedimo alat za ljude kao što su zdravstveni radnici nakon traumatskih događaja koji će pomoći u prevenciji i lečenju ranih simptoma PTSP-a, to je ‘kognitivna vakcina’, na sličan način na koji trenutno vakcinišemo. protiv nekih zaraznih fizičkih bolesti“, objašnjava Holms.