Silicijum nije jedina opasnost u projektovanom kamenu

Silicijum nije jedina opasnost u projektovanom kamenu

Dok neki proizvođači projektovanog kamena promovišu proizvode sa smanjenim sadržajem silicijuma ili bez silicijum dioksida zbog zdravstvenih problema, istraživači su otkrili da druge supstance u materijalu oštećuju pluća radnika.

„Ovo je bila prva svetska studija koja je procenila sastav više od 50 konstruisanih proizvoda od kamena da bi se identifikovalo koje komponente predstavljaju najveći rizik za zdravlje pluća“, rekao je dr Čandi Ramkisun, sa Škole za javno zdravlje Univerziteta u Adelejdu, koji je predvodio studija.

„Naše istraživanje je pokazalo da metalne komponente napravljenog kamena mogu takođe biti opasne po zdravlje pluća. Konkretno, kobalt i aluminijum su povezani sa upalom pluća.“

Istraživači sa Univerziteta u Adelaidi i Univerziteta u Tasmaniji izložili su ćelije ljudskih pluća prašini koja se može udisati iz 50 konstruisanih kamena na bazi smole, tri prirodna kamena i dva materijala bez smole za studiju, koja je sada objavljena u časopisu Respirologi.

„Za razliku od prirodnog kamena, emisije proizvedenog kamena sadrže do 20% smole, a tokom sečenja i mlevenja postoji potencijal da se smola razgradi i stvori štetne hemikalije kao što je stiren“, rekao je dr Ramkisson.

„Ovaj potencijal za zajedničko izlaganje različitim opasnostima ima značajne implikacije za nove alternative kamenu koje se pojavljuju na tržištu—posebno kamenje sa smanjenim sadržajem silicijum dioksida ili kamenje bez silicijum dioksida. Postoji mnogo nepoznanica o bezbednosti ovih proizvoda.“

Prethodno istraživanje iz Laboratorije za nauku i zdravlje izlaganja u Adelaideu Škole javnog zdravlja, koje je predvodila vanredni profesor Šarin Gaskin, pokazalo je da obrada projektovanog kamena može dovesti do izlaganja veoma visokim nivoima kristalnog silicijum dioksida koji se može udahnuti (RCS), koji je kancerogen.

Silikoza, bolest koja se razvija usled izlaganja RCS-u, uveliko je eliminisana u Australiji pre pojave inženjerskog kamena. A ranije su bile potrebne decenije da se razviju u ozbiljnija stanja, poput raka i fibroze.

Međutim, profesionalna silikoza od konstruisanog kamena se razvija mnogo brže.

„Oblik bolesti u ovoj grupi zanimanja je veoma težak, karakteriše ga kratak period latencije i brza progresija do fibroze i raka, koji se razvija nakon samo nekoliko godina izlaganja prašini napravljenom od kamena“, rekao je dr Ramkisson.

U julu ove godine, dr Ramkissoon i njen tim dostavili su izveštaj Safe Vork Australia, što je doprinelo preporuci organizacije o potpunoj zabrani upotrebe pravljenog kamena.

Od te preporuke, kompanije za nameštaj i hardver Ikea i Bunings zabranile su proizvode od inženjerskog kamena koji su povezani sa silikozom iz svog asortimana.

Dr Ramkisson se nada da će ovo novo istraživanje dovesti do smislene regulacije proizvodnje projektovanog kamena koji u potpunosti uzima u obzir opasne materijale koje sadrži, štiteći radnike od profesionalnih plućnih bolesti koje se mogu u potpunosti sprečiti.

„Industrija kamena trenutno agresivno plasira na tržište ‘bezbednije’ alternative napravljenom kamenu,“ rekao je dr Ramkisson.

„Naše istraživanje upozorava na takve tvrdnje i predlaže dalja istraživanja kako bi se u potpunosti razumeli rizici kojima su radnici izloženi u industrijama koje stvaraju silicijum prašinu, kao što je industrija kamenih stolova.