Signalizacija između raka i mezotelnih ćelija promoviše tumorigenezu raka jajnika, izbegavanje imuniteta

Signalizacija između raka i mezotelnih ćelija promoviše tumorigenezu raka jajnika, izbegavanje imuniteta

Rak jajnika je četvrti vodeći uzrok smrtnosti od raka kod žena i karakteriše ga kasno otkrivanje, ekstenzivne metastaze i loša prognoza.

Jedan od razloga što je lečenje ove bolesti bilo toliko izazovno je taj što tumori često postaju otporni na hemoterapije i generalno slabo reaguju na imunoterapije.

Dok je veliki deo istraživanja o prevazilaženju otpora i naporima da se razviju nove terapije fokusirani na ćelije raka, često su ignorisali mnoge druge tipove ćelija unutar tumora. Zaista, ćelije raka imaju sposobnost da reprogramiraju ćelije oko sebe da neguju tumor i pomognu da izbegnu imunološki sistem pacijenta.

Jedna od ovih ćelija je mezotelna ćelija, koja predstavlja tačku prvog kontakta ćelija raka jajnika tokom peritonealnih metastaza.

U novoj studiji objavljenoj u Cell Reports, istraživački tim pokazuje kako ćelije raka reprogramiraju ove mezotelne ćelije u mezotelne ćelije povezane sa rakom, koje zatim podstiču rast tumora. Važno je da istraživači identifikuju jedan od signala, hormon koji se zove Anti-Mullerian hormon, koji koriste ćelije raka reprogramiraju i kontrolišu mezotelne ćelije.

Oni pokazuju da ometanje ovog signala usporava rast tumora i pomaže imunološkom sistemu da prevaziđe neke od odbrambenih snaga tumora, što sugeriše da može predstavljati novu metu kod raka jajnika.

Studija doprinosi novoj oblasti istraživanja o poreklu i funkciji mezotelnih ćelija u mikrookruženju tumora jajnika. On pokazuje kako ćelije raka reprogramiraju normalne mezotelne ćelije u mezotelne ćelije povezane sa rakom (CAMC) koje imaju protumoralnu funkciju.

U srcu ovog reprogramiranja je reaktivacija važnog signala razvojnog hormona, u obliku anti-Mullerovog hormona (AMH) i njegovog receptora AMHR2.

Dok se dugo pretpostavljalo da AMHR2 eksprimiraju ćelije raka, istraživači su otkrili da su mezotelne ćelije povezane sa rakom tipovi tumorskih ćelija koji nose ovaj receptor, i da ćelije raka jajnika proizvode njegov ligand, AMH.

Studija otkriva da ćelije raka koriste AMH za kontrolu mezotelnih ćelija povezanih sa rakom, modulacijom njihove proizvodnje faktora rasta koji promovišu rast tumora i citokina koji pomažu da se tumor prikrije od imunološkog sistema.

Ovo novo razumevanje predstavlja uzbudljive mogućnosti za terapeutske strategije koje imaju za cilj da neutrališu AMH signal iz ćelija raka ili ciljaju AMHR2 na mezotelne ćelije kako bi potencijalno inhibirali rast tumora i obnovili imuni odgovor.

Trenutno ne postoje terapijske strategije koje ciljaju mezotelne ćelije povezane sa rakom. Ovaj rad podržava ideju da oni mogu predstavljati novi terapeutski cilj kod raka jajnika.

Ali što je važno, pošto mezotelne ćelije predstavljaju prvu tačku kontakta većine solidnih tumora koji metastaziraju u abdomenu, terapijski pristupi koji posebno ciljaju mezotelne ćelije povezane sa rakom mogu dovesti do poboljšanih ishoda lečenja drugih karcinoma.

Štaviše, identifikacija AMHR2 kao potencijalnog biomarkera za mezotelne ćelije povezane sa rakom će olakšati buduće studije o ovom tipu ćelija u ovim drugim čvrstim tumorima.

S obzirom na intenzivan fokus na razvoju novih tretmana za zdravlje žena koji ciljaju na AMH i AMHR2, postoji jedinstvena prilika da se neke od ovih novih terapija prenamene za lečenje raka jajnika, i možda poboljša odgovor na postojeće imunoterapije.