Uzorci uzeti sa asteroida Riugu sadrže tragove čestica kometa

Uzorci uzeti sa asteroida Riugu sadrže tragove čestica kometa

Dana 5. decembra 2020. godine, japanska misija Haiabusa2 uspešno je vratila uzorke koje je prikupila sa asteroida blizu Zemlje (NEA) 162173 Riugu.

Pošto su asteroidi u osnovi ostaci materijala od formiranja Sunčevog sistema, analiza ovih uzoraka će dati uvid u to kakvi su uslovi bili tada.

Konkretno, naučnici su zainteresovani da utvrde kako su organski molekuli isporučeni širom Sunčevog sistema ubrzo nakon njegovog formiranja (pre oko 4,6 milijardi godina), verovatno nudeći naznake o tome kako (i gde) se život pojavio.

Uzorci su već pružili obilje informacija, uključujući više od 20 aminokiselina, vitamin B3 (nijacin) i međuzvezdanu prašinu.

Prema nedavnoj studiji tima naučnika sa Zemlje sa Univerziteta Tohoku, uzorci Rjugu takođe su pokazali dokaze o udarima mikrometeoroida koji su ostavili mrlje od rastopljenog stakla i minerala.

Prema njihovim nalazima, ovi mikrometeoroidi su verovatno došli iz drugih kometa i sadržali su ugljične materijale slične primitivnoj organskoj materiji koja se obično nalazi u drevnoj kometnoj prašini.

Tim je predvodila Megumi Macumoto, docent sa Odeljenja za nauku o Zemlji na Visokoj školi nauke Univerziteta Tohoku. Njemu su se pridružili istraživači sa Odeljenja za Zemlju i planetarne nauke na Univerzitetu Kjoto, CAS centra za izvrsnost u dubokoj nauci o Zemlji, Instituta za svemir i astronautiku (ISAS), Japanskog instituta za istraživanje sinhrotronskog zračenja (JASRI), Japana Agencija za istraživanje svemira (JAKSA) i NASA-in svemirski centar Džonson.

Detalji njihovih otkrića predstavljeni su u radu koji je nedavno objavljen u časopisu Science Advances.

Kao i Mesec i druga tela bez vazduha, Rjugu nema zaštitnu atmosferu i ne doživljava vremenske uticaje ili eroziju.

Ovo osigurava da se krateri uzrokovani prošlim udarima na njegovu površinu (koja je direktno izložena svemiru) pažljivo čuvaju uprkos prolasku eona.

Ovi udari stvaraju intenzivnu toplotu koja za sobom ostavlja otopljene mrlje stakla (poznate kao „prskanja rastapanja“), koje se brzo stvrdnjavaju u vakuumu svemira. Ovi udari izazivaju promene u sastavu materijala površine asteroida, otkrivajući informacije o istoriji udara.

Nakon analize uzoraka Riugua, Matsumoto i njene kolege su otkrile prskanje taline veličine od 5 do 20 mikrometara.

Njihov sastav sugeriše da su došli iz kometnih izvora koji su uticali na Rjugua dok je bio u orbiti blizu Zemlje.

„Naše 3D CT slike i hemijske analize su pokazale da se prskanje rastopa sastoji uglavnom od silikatnih stakla sa šupljinama i malim inkluzijama sfernih sulfida gvožđa“, rekla je Macumoto u nedavnom saopštenju za štampu Univerziteta Tohoku.

„Hemijski sastav prskanja taline sugeriše da su se Rjuguovi vodni silikati pomešali sa kometnom prašinom.

Njihova analiza je otkrila male ugljenične materijale sa sunđerastom teksturom koja ukazuje na nano-pore, male šupljine uzrokovane oslobađanjem vodene pare iz vodenih silikata.

Ova para je naknadno uhvaćena u prskanje rastopa, koje je takođe sadržalo silikatna stakla bogata magnezijumom i gvožđem (Mg-Fe) i gvožđe-nikl sulfidima.

Ugljenični materijali su slični po teksturi primitivnoj organskoj materiji uočenoj u kometnoj prašini, ali se razlikuju po sastavu – nedostaju azot i kiseonik.

Macumoto kaže:

„Predlažemo da se ugljenični materijali formiraju iz kometne organske materije isparavanjem isparljivih materija, kao što su azot i kiseonik, tokom zagrevanja izazvanog udarcem. Ovo sugeriše da je kometna materija transportovana u region blizu Zemlje iz spoljašnjeg Sunčevog sistema. Ova organska materija može biti malo seme života koje je jednom isporučeno iz svemira na Zemlju.“

Gledajući unapred, tim se nada da će ispitati još uzoraka Riugua koji će pružiti dalji uvid u to kako su primitivni organski materijali isporučeni na Zemlju pre milijardi godina.

Slično tome, naučnici u NASA-inom svemirskom centru Džonson nedavno su završili pažljiv proces uklanjanja uzoraka koje je prikupila misija OSIRIS-REk iz svog kontejnera za uzorke.

Analiza ovih uzoraka će otkriti sastav i istoriju asteroida Bennu, još jednog NEA koji će pružiti vitalne informacije o tome kako je evoluirao naš Sunčev sistem.