Seizmološka analiza dva zemljotresa koja su razorila južnu Tursku

Seizmološka analiza dva zemljotresa koja su razorila južnu Tursku

Dana 6. februara 2023. u jugoistočnoj Turskoj, u blizini granice između Sirije i Turske, dogodila su se dva velika zemljotresa jačine 7,9 i 7,6 stepeni. Dva velika zemljotresa bila su bliska u vremenu i prostoru i mogu se smatrati blizancima. Potres od zemljotresa naneo je značajnu štetu zgradama, putevima i ljudima.

Područja izvora dva zemljotresa su mesta gde se spajaju Anadolska, arapska i afrička ploča, razvijajući mrežu raseda sa krivinama, stepenicama i granama. Međutim, razjašnjeno je kako ove mreže raseda promovišu i zaustavljaju rast rupture u stvarnim zemljotresima.

Nova studija objavljena u Geophisical Research Letters analizirala je izvorne procese blizanačkih zemljotresa Turska-Sirija 2023. i otkrila hijerarhijski rast rupture kroz složenu mrežu raseda. Konkretno, istraživači su otkrili da se prva ruptura zemljotresa očigledno širila unazad, menjajući pravac rupture poput bumeranga kako je ruptura rasla od manjeg raseda, koji se oštro granao od glavnog raseda do rupture većeg obima na glavnom rasedu.

U oba zemljotresa, rast rupture je delimično bio brzinom supersmicanja. U drugom zemljotresu, savijanje raseda je doprinelo brzom rastu rupture, ali je naglo zaustavilo rupturu.

Ova studija je otkrila da je geometrijski složena mreža raseda kontrolisala veličinu zemljotresa i brzinu i pravac širenja rupture, što je dovelo do višestrukog rasta rupture od malih do velikih epizoda rupture.

Novi nalazi dubleta zemljotresa iz 2023. pokazuju nepravilnu evoluciju rupture i različita ponašanja pokretača u jednom događaju i u nizu zemljotresa, pružajući kritične inpute u razumevanju dinamike zemljotresa i pucanja i za bolju procenu budućih zemljotresa.